WSPOMINAJĄC – JAN PAWEŁ II

18 maja będziemy obchodzili 100-lecie urodzin Papieża Polaka patrona Świdnicy Jana Pawła II. Przy tej okazji chciałbym zaprezentować koncert PIELGRZYM. Wzięli w nim udział uczestnicy pracowni muzycznej MDK prowadzonej przez Mirosława Jabłońskiego oraz nauczyciel i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej.
Słowa napisał Jerzy Kurek a kompozycje Mirosław Jabłoński. W pierwotnej części całość składała się z sześciu pieśni opisujących kolejne etapy życia JP II. Całość poprzedzona jest uwerturą.
Pierwsza część opowiada o dzieciństwie Karola Wojtyły, którego rodzice nazywali Lolkiem „Mały Karolek” Druga część to wybór na Stolicę Piotrową. Dla dociekliwych muzycznie informacja , że zwrotki są napisane w następujących po sobie taktach 5/4 i 6/6. Habemus Papam – Mamy Papieża


Trzecia część zatytułowana „Był taki dzień” opowiada wydarzenie z 13 maja 2010 roku . Wtedy miał miejsce zamach na Papieża. Utrzymana w molowej tonacji pieśń ma swoją drugą część optymistyczną.
Czwarta część to pożegnanie. Tu również jest smutek i żal. Pojawia się jednak motyw powracający w kanonie o tym, że nie pozwolimy zapomnieć ” Nie pozwolimy zapomnieć o Tobie ”. Tytuł: ”Żegnamy Cię Ojcze


Piąta część zatytułowana: „Pozwól nam śnić” jest podobnie jak i szósta „Dla nas żyjesz” refleksją. Ważne jest, aby te refleksje i przemyślenia mówiące o uniwersalnych wartościach wynikające z postawy JP II pojawiały się w życiu człowieka.


Te sześć części, to była pewna całość. Życie podyktowało jednak ciąg dalszy, gdy 27 kwietnia 2014 Jan Paweł II został kanonizowany na Świętego. Wtedy powstała siódma część – Gloria. 


Ten koncert również możemy obejrzeć i posłuchać.( Gloria zaczyna się 33’08)

Loading