WSPOMINAJĄC HISTORIA JEDNEGO KONCERTU

WSPOMINAJĄC

HISTORIA JEDNEGO KONCERTU


Będąc miłośnikiem twórczości Jacka Kaczmarskiego przez wiele lat organizowałem koncerty związane z jego utworami. Przygotowywałem młodzież ze swojej pracowni w Młodzieżowym Domu Kultury, uczyliśmy się piosenek i szukaliśmy okazji i życzliwych ludzi , którzy pomagali nam znaleźć miejsce do tych prezentacji. Istotna też była okoliczność związana z terminem występu . Dziesięć lat temu mieliśmy przygotowany program związany z rocznicą śmierci, miejsce w Teatrze Miejskim w Świdnicy, niedziela no i data … 11.04!
Co się stało 10 kwietnia , wszyscy wiemy… To była sobota, wszyscy przeżyli szok, „katastrofa smoleńska”. Nasz koncert wydał się w tym momencie nieistotny, wszystkie imprezy odwołane, żałoba narodowa. Ktoś jednak podjął decyzję, aby jednak tego jednego koncertu nie odwoływać i ludzie przyszli, zobaczyli scenografię z brzozą w tle i zaczęli słuchać . Program przygotowany był we współpracy pracowni teatralnej Joanny Chojnowskiej i muzycznej Mirosława Jabłońskiego. Były pieśni, wiersze… Pamiętam je mniej lub więcej, ale jeden szczególnie utkwił w mojej głowie – Katyń: … „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy. Po miskach czerepów- robaków gonitwy” … w tym momencie wchodzą żołnierze ( aktorzy) ze zniczami, które kładą na scenie. Ciąg dalszy pieśni …”O pewnym brzasku w katyńskim lasku strzelali do nas Sowieci” … słyszymy odgłos salwy po której kolejno żołnierze padają … Pamiętam tę ciszę , ona aż kłuła, a może to emocje, nie wiem, nie jestem obiektywny. Dobrze że mamy zwyczaj kończyć koncert utworem „Źródło” z refrenem: A źródło wciąż bije.
To tak wspominając. Wokalistom przypominam ,że Kaczmarski jest nadal aktualny :). Uczymy się tekstów i czekam na wasze propozycje, oczywiście nie tylko Kaczmarski. Mamy nasza podstronę na FB, więc liczę że ten artykuł dotrze do tych którzy brali udział w koncercie o którym pisałem. Może ktoś się odezwie i dopowie coś interesującego. Będzie mi miło.

Pracownia muzyczna Mirosława Jabłońskiego MDK Świdnica

 https://www.acebook.com/Pracownia-muzyczna-Miros%C5%82awa-Jab%C5%82o%C5%84skiego-MDK-%C5%9Awidnica-108508697482021/?notif_id=1586422529299974&notif_t=page_invite_accept&ref=notif

Wszystkim życzę zdrowych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy. M.J.

Loading