Wiosenny deszcz – akwarelowe improwizacje

22.04.2020 r.

Wiosenny deszcz –  akwarelowe improwizacje.

z wiosennym deszczem spływa nadzieja

ja się nie smucę gdy niebo płacze

już wiem, że łatwiej będzie od teraz

wiosna swą ręką smutek ugłaszcze…” ( autor anonimowy)

Dzisiejsze spotkanie z malarstwem dotyczy wody, porozmawiamy o akwareli, deszczu i technice malarskiej „mokre w mokrym”.Trzy miesiące temu, w styczniu 2020 r., dziewczyny z koła malarstwa uczestniczyły w wernisażu pana Miłosza Nosiadka w Galerii Fotografii. Podziwiałyśmy piękne akwarele wykonane przez młodego artystę.

Technika plastyczna, którą wam dzisiaj proponuję nazywa się „mokre w mokrym”: podłoże tworzonego obrazu to dobrze zwilżona kartka. Na niej farby akwarelowe rozcieńczone wodą rozpływają się swobodnie. Malujemy szybko. Technika uczy dzieci podejmowania szybkich decyzji. To nic strasznego,że farba się „rozleje”.Akwarela (łac. aqua – woda) oznacza farbę o spoiwie rozpuszczalnym w wodzie. Jest to technika malarska, w której stosuje się farby akwarelowe. Cechą akwareli jest przeźroczysta plama rozrzedzonego barwnika, przez którą widać podłoże. Światło w obrazie uzyskuje się przez pozostawienie bieli papieru. Praca wykonana farbami akwarelowymi daje efekt lekkości i przejrzystości.

Zadanie na dzisiaj : namalujcie farbami akwarelowymi na mokrej kartce pejzaż wiosenny z deszczem. Elementy mogą się swobodnie rozpływać. Życzę odwagi i dużo radości w tworzeniu waszej akwarelowej improwizacji. I może spadnie deszcz i nie będzie suszy?!

Pozdrawiam Joanna Waksmundzka.

PS. Prace możecie przysyłać na adres : j.waksmundzka@mdk.swidnica.pl

 

Loading