Wicemistrzostwo Polski Roksany Zapolskiej, Bytom, 19.10.2019

VII Mistrzostwa Polski Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Szachach Szybkich były rozgrywane w zabytkowym budynku IV Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu, w których wzięło udział 69 uczestników podzielonych na trzy grupy: Gr. A (powyżej 14 lat), Gr. B (11 – 14 lat) i Gr. C (do 10 lat). W każdej grupie wszyscy grali razem, a później najlepszych wyłaniano osobno w kategorii dziewcząt i chłopców. Grano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund tempem 10 minut + 5 sekund na ruch dla zawodnika. W Mistrzostwach wzięła udział 13-osobowa reprezentacja MDK Świdnica i siedmioro z nich uplasowało się w czołowej dziesiątce w swojej kategorii.

Największy sukces osiągnęła Roksana Zapolska (Gr. C), która zajęła 2 miejsce wśród dziewcząt (i trzecie miejsce ogólnie w swojej grupie). zdobywając srebrny medal. W grupie tej grało 22 uczestników (w tym 7 dziewcząt). Wygrała Alicja Hajduk z MDK Bytom – 6 pkt., Roksana zdobyła 5 pkt. (rok temu była trzecia). Dobrze wypadła też Alicja Przychocka, która zajęła 5 miejsce (4 pkt.).

Wśród chłopców w tej grupie wiekowej najlepszy okazał się Kacper Demicz – 5,5 pkt.

z MDK Bytom. Nasz reprezentant Igor Śliwowski  (najwyżej rozstawiony) zajął 4 miejsce, uzyskał 4,5 pkt. Pozostał niedosyt, gdyż medal miał na wyciągnięcie ręki.

Bardzo dobrze zaprezentował się Kornel Waligóra, który zajął 6 miejsce z 4-ma punktami. Kornel był najmłodszym uczestnikiem Mistrzostw – jedyny sześciolatek.

Udanie wystąpił też Franciszek Serwach (9 miejsce, 3 pkt.)

W Gr. B (31 uczestników) wśród chłopców wygrał Zbigniew Wiatrowski z MDK Bytom – 6 pkt. Nie zawiedli: Oskar Perek, który był piaty, zdobył– 5 pkt, oraz Maciej Kaczmarzyk – 7 miejsce, 4,5 pkt.

Drużynowo ekipa MDK Świdnica zajęła 4 miejsce (na 6 zespołów)

Zawody przebiegały w spokojnej, sportowej atmosferze.