WAKACYJNE WYPRAWY Z KOŁEM TOTUTOTAM

Wyprawa 2. Tym razem bez pomocy MPK ruszamy „perpedes” do Bystrzycy Dolnej. Zwiedziliśmy w kolejności: aleję dębową, jednorzędową przy głównej drodze wiejskiej z pocz. XIX w., pałac neorenesansowy – XIX w. dwukondygnacyjny, kryty dachem mansardowym z lukarnami, zabytkowy park przy pałacu, ze stawem, w którym podziwiać można 200 letnie dęby. Dalej oglądamy sobie kościół pw. św. Józefa. Kolejne przejście piesze do Burkatowa. Tu wita nas wielki kamień wydobyty z rzeki Bystrzycy, który upamiętnia powódź w 1997 r. Pałac z XIX w. pierwotnie zamek wodny w pięknym otoczeniu parku. Przy świetlicy wiejskiej robimy popasik, stroimy smartfony i ruszamy na Quest „Strażacki”. Trasa wiedzie aleją lipową dwurzędową, wzdłuż drogi do mostu na Młynówce, z połowy XIX w. Docieramy do remizy strażackiej. Wiele radości sprawia poszukiwanie skarbu questowego. Wreszcie, jest w skrzynce na gaśnicę. Dalsza wędrówka prowadzi przy zabudowaniach Młyna Burkatów do przysiółku Omieciny. Tu odnajdujemy dwór z końca XIX w i przystanek MPK. Autobusem wracamy na pl. Grunwaldzki w Świdnicy. O godź 14.00 kończymy naszą wycieczkę ze zbiorem 10 punktów do odznaki „Znam Gminę Świdnica” i rozwiązanym Questem. Uczestnicy: Agatka H, Angelika B. i Hania D.