“W dzień Bożego Narodzenia” – Koncert Kolęd pracowni muzycznej “POLIFONIA”

W piątkowy wieczór 17 grudnia 2021r., dokładnie tydzień przed tegoroczną Wigilią, sala widowiskowa w dz. II MDK zajaśniała światłami i zapełniła się dźwiękami kolęd. Kolędy, pastorałki, piosenki świąteczne były grane, śpiewane, a nawet tańczone przez uczestników zajęć z wszystkich grup pracowni muzycznej “Polifonia” z dz. II MDK. Był to prawdziwy Przegląd Piosenki Świątecznej. Koncert Kolęd “W dzień Bożego Narodzenia” rozpoczął Zespół Muzyki Dawnej “Totus Musicus” jedną z najstarszych polskich kolęd “Anioł pasterzom mówił”(XVI w.). Instrumentalistom z zespołu: Zuzannie Zielińskiej, Zuzannie Gąszowskiej, Jakubowi i Aleksandrze Szczygieł towarzyszyły wokalistki: Marta i Nadia oraz Klaudia i Hania. Zaraz potem w świąteczny klimat wprowadził wszystkich zespół “Timki” czyli nasi najmłodsi wykonawcy, tańcząc “Kolędę dzwoneczków”. Tego dnia wystąpiły: Sara Szubart, Emilia Jarema, Maja Olejnik, Oliwia Tracz, Julia Śliwoń, Alicja Walaś, Weronika Blachnik, Aniela Arczykowska, Adela Kukla, Antonina Gąszowska. A potem to już było prawdziwe kolędowanie! W wykonaniu dziewcząt ze Studia Piosenki: Patrycji Krupki, Mileny Białoskórskiej, Róży Omańskiej, Lilly Szymański, Liliany Chudzińskiej, Marty Simlat, Marty Lurki, Ady Pieczonki, Nadii Pieczonki, Hanny Fabian, Darii Rudnickiej, Klaudii Chudy i Weroniki Woźny, można było usłyszeć tego dnia “Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje”, “Z narodzenia Pana”, “Do szopy hej pasterze”, “Tryumfy Króla Niebieskiego” i in. Bardziej nastrojowo grali instrumentaliści z koła “Klawiatura”Julia Blachnik na keyboardzie “Lulajże Jezuniu”, a Zuzia Gąszowska na flecie tenorowym kolędę “Jezus malusieńki”. Publiczność również włączała się do wspólnego śpiewania, szczególnie przy tak żywiołowych pastorałkach jak “Jezusa narodzonego” czy “Gore gwiazda Jezusowi”. Koncert zakończyła piosenka “Jest taki dzień” w wykonaniu Weroniki Woźny i wspólne – wykonawców i publiczności – zaśpiewanie kolędy “Przybieżeli do Betlejem”.  Pięknym dopełnieniem naszych prezentacji był Aleksander Żurek z pracowni teatralnej pani Joanny Chojnowskiej, który czytając teksty świąteczne, wprowadzał słuchaczy w kolejne muzyczne odsłony koncertu. Bardzo dziękuję wszystkim wykonawcom za przygotowanie i udział w koncercie – byliście super!

Serdeczne podziękowania należą się też Panu Leszkowi Matusowi, który czuwał nad techniczną stroną naszego koncertu i Pani Eli Tarnowskiej, która zadbała o scenografię, pięknie ozdabiając salę widowiskową. Publiczność też bardzo aktywnie brała udział w koncercie, szczególnie widzowie z pracowni plastycznej, którzy na koniec nawet zaśpiewali do mikrofonu wspólnie z wykonawcami z pracowni muzycznej.

Oto mała fotogaleria:

 

Wszyscy wykonawcy otrzymali czekoladowe nagrody, a i dla publiczności znalazł się słodki poczęstunek 🙂 Szkoda, że i w tym roku, z powodu pandemii, został odwołany Koncert Kolęd z zespołem dawnym: “Totus Musicus” i jego goście, który miał się odbyć w teatrze 18 grudnia. Mam nadzieję, że w przyszłym roku nic nie stanie na przeszkodzie wspólnemu kolędowaniu w stylu dawnym razem z zespołami spoza Świdnicy.  Myślę też, że tegoroczny koncert również  wprowadził wszystkich w nastrój Świąt Bożego Narodzenia, w czas spokojnego oczekiwania, rodzinnego świętowania i radosnego kolędowania!

Niech takim łącznikiem z naszym koncertem w stylu dawnym  będzie koncert kolędowy z katedry w Durham jednego z moich ulubionych artystów czyli Stinga. Czego tam nie ma! Harfy, skrzypce, gitary, bębny, chimesy… i same dawne kolędy. Ileż tam pięknej muzyki w doskonałym wykonaniu! Zachęcam do obejrzenia i posłuchania! oto link: https://youtu.be/PfViC0fThiU

Pozdrawiam serdecznie, teraz już noworocznie! Wszystkiego dobrego na ten Nowy 2022 Rok!

Agnieszka Banach

 1,362 total views,  2 views today