VIII WOK SWORNEGACIE 2021

VIII Wakacyjny Obóz Koła ToTuToTam – Dzień II: Dzień pieszego wędrowania. Po pysznym i obfitym śniadanku o godz. 8.00 wędrujemy lokalnego kościoła pw. św. Barbary na mszę świętą. Wcześniej jednak wizyta na przykościelnym cmentarzu i odwiedziny Zosi Zych. Przyjaciela Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy. Szefowa Ośrodka o niesamowicie miłym usposobieniu i przychylności dla swoich gości, z którą poznaliśmy się przy poprzednich naszych wizytach zmarła po ciężkiej chorobie 22.02.2020 r. Wiązankę kwiatów, znicze pamięć i cichą modlitwą to wszystko, co możemy  ofiarować Zosi w podzięce za lata znajomości. Jak zawsze kościół wypełnił się odpoczywającymi w Sworach wczasowiczami. Po mszy obowiązkowa wizyta na kręconych lodach i w Domu Rzemiosła Kaszubskiego. Obejrzeliśmy zgromadzone tam przedmioty w mini izbie regionalnej, zaopatrzyliśmy się w pamiątki i mapki okolicy. Głównym punktem dzisiejszego dnia była wycieczka piesza po Parku Narodowym Borów Tucholskich. Żwawo ruszyliśmy przez sosnowy las do miejscowości Owink i dalej, wzdłuż Jeziora Karsińskiego, piaszczystym duktem za niebieskimi szlakami do pomnika przyrody Dębu „Bartuś”. Po krótkim popasie druga część trasy prowadziła wzdłuż przepięknej i malowniczej Strugi Siedmiu Jezior do Małych Swornych Gaci. Obfite co nie co w barze przy plaży gminnej nad Jeziorem Charzykowskim. Wielką atrakcją było podnoszenie mostu zwodzonego na Brdzie i przepływ żaglówek. I znowu przez las – wokół Jeziora Karsińskiego przy pomniku przyrody nieożywionej – kamieniu narzutowym, Leśniczówce Kokoszka do Swornegaci od strony Restauracji „Jeziorna”. Łącznie 15 km i pyszny relaks. Obiadokolacja o godz. 17.00 i mnóstwo czasu na  żagle. Nasi adepciu kursu żeglarskiego z maja mieli pełne pole do popisu. Po krótkim wprowadzeniu przez Tomasza Zycha dwie 6 osobowe załogi Omeg wyszły na jezioro. Pozostałym pozostały rowerki wodne… i tak do wieczora….