„Uwolnij wyobraźnię” czyli Pan w meloniku.

11.05.2020 r.

Uwolnij wyobraźnię”- czyli Pan w meloniku.

Rene Magritte to przedstawiciel malarstwa surrealistycznego, kierunku w sztuce XX w. ,w którym artyści kierowali się przede wszystkim wyobraźnią. Malowali swoje marzenia, sceny ze snów, świat, który istnieje tylko w fantazji. Tworzyli „cudowność opartą na niemożliwośći”. Wzbogacali swój warsztat pracy o nowe techniki plastyczne np. frotaż, dekalkomanię czy grataż ( zdrapywanie wierzchniej warstwy farby, prześwitujące nierówno płótno dawało ciekawe efekty).

Rene Magritte ( 1898 – 1967) spędził dzieciństwo w belgijskich miasteczkach, studiował w Brukseli i w tym mieście spędził całe życie. Był malarzem surrealistą i temu kierunkowi został wierny do końca życia. Charakterystyczne dla artysty było umieszczanie zwykłych obiektów w niezwykłym dla nich otoczeniu. Na przykład skał swobodnie szybujących niczym obłoki. Magritte lubił tworzyć na płótnie malarskie zagadki. Rzucał wyzwanie odbiorcy. Tworzył błyskotliwe i zabawne obrazy, łącząc elementy w dziwny sposób. Przedmioty codziennego użytku umieszczał w tak nieoczekiwanym kontekście, że nabierały zupełnie nowego znaczenia. W 1926 roku namalował swój pierwszy obraz surrealistyczny pt. „Zagubiony dżokej”. W latach 60-tych XX w. zespoły muzyczne zaczęły umieszczać na okładkach swoich płyt reprodukcje prac artysty. Również w kreskówkach, grach wideo i filmach można odnaleźć odniesienia do obrazów Magritte’a. ( film „AferaThomasa Crowna” i film „Zabaweczki” do obrazu z 1964 r. pt. „Syn człowieczy”).

Zadanie plastyczne na dzisiaj : kompozycja pt. „Zaczarowany świat”, lub „Iluzjonista”. Praca z zastosowaniem techniki kolażu, czyli możecie do swojej kompozycji wklejać zdjęcia i wycinki z gazet. Pozdrawiam, czekam na wasze prace- Joanna Waksmundzka (j.waksmundzka@mdk.swidnica.pl)

Loading