Urodziny Papieża

18.05.2020 r.

„Urodziny Papieża” – zapraszam do rysowania, czytania i zwiedzania.

Mamy dzisiaj szczególny majowy dzień. Sto lat temu 18 maja 1920 r. przyszedł na świat Karol Wojtyła. Świętujemy urodziny Papieża Polaka. Taki tytuł nosiła pierwsza edycja konkursu „Jan Paweł II”, która odbyła się w 2005 r. W tym roku mamy już piętnastą edycję tego wydarzenia poświęconego papieżowi z Polski. Podsumowanie konkursu zostało przesunięte na październik. Zapraszamy do wykonania prac pt. „Rodzina”. Możecie namalować swoją rodzinę lub rodzinę Papieża, np. małego Lolka z rodzicami. Regulamin XV Diecezjalnego Konkursu Plastycznego „Jan Paweł II” dostępny na stronie MDK Świdnica.

Zachęcam do wyszukiwania informacji życiu Jana Pawła II, czytania książek o tym wielkim Polaku. Są pozycje skierowane do dzieci, np. komiksy. Ja polecam książkę Piotra Kordyasza pt.„Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły”. Tak mówi o tej pozycji ks. kard. Stanisław Dziwisz : „Autor doskonale oddaje klimat papieskiego miasta, kreśląc niezwykle barwny portret małego Lolka, który został później kapłanem, biskupem i papieżem. Życzę wszystkim czytelnikom radości ze spotkania z Karolem Wojtyłą”. Inna opowieść o małym chłopcu, który był niezwykle ważną postacią w historii Polski to „Stefek. Opowiadania z dzieciństwa kardynała Wyszyńskiego”. Krótka recenzja książki „Jej urok polega na tym, że spotykamy tu nie wielkiego męża stanu, niezłomnego obrońcę Kościoła w Polsce, ale dziecko. Składa się na nią wiele żywych obrazów z życia rodzinnego przyszłego Księdza Kardynała, z udziałem i ze słowami wszystkich najbliższych(…) Dla wielu będzie to na pewno wzruszająca lektura”. Tytuł opowiadań o Kardynale Wyszyńskim jest zainspirowany wpisem w książce, którą ofiarował rodzicom jako mały chłopiec: „Kochanym moim Rodzicom pracę tę składa Stefek”.

W ostatnich dniach zachęcałam do udziału w Wirtualnej Nocy Muzeów we Wrocławiu. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II znajduje się obok Bazyliki Ofiarowania NMP w Wadowicach. Tak zaprasza do niego pracownik muzeum p. Andrzej Oboza : „Aktualnie dom rodzinny Jana Pawła II jest zamknięty dla zwiedzających, ale dla wszystkich zainteresowanych postacią polskiego Papieża przygotowaliśmy możliwość internetowego spaceru oraz wiele innych atrakcji”.

Zadanie plastyczne na dzisiaj : namalujcie swoją rodzinę, lub rodzinę Jana Pawła II. Do końca tygodnia czekam też na wasze prace z okazji Dnia Matki : kwiaty dla mamy, laurka lub portret. Życzę radosnej twórczości i pięknego majowego tygodnia. Pozdrawiam. Joanna Waksmundzka

( j.waksmundzka@mdk.swidnica.pl)

Loading