„TROPEM WILCZYM”

Już nie tylko chodzimy… lecz i biegamy, szczególnie gdy chodzi wyzwanie patriotyczne, o Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 28 lutego 2016 r. Fundacja Wolność i Demokracja po raz czwarty w Polsce a po raz pierwszy w Świdnicy zorganizowała masową imprezę pod nazwą „Tropem Wilczym”. Była to jedyna impreza biegowa o takim zasięgu i rozmachu. Tego dnia odbyły się biegi w 160 miastach w Polsce i za granicą, w których wzięło udział ponad 40 tyś. Biegaczy. Nie mogło i nas tam zabraknąć.
Ideą imprezy jest oddanie hołdu żołnierzom podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz p[popularyzacja wiedzy na ten temat. W Świdnicy bieg odbył się na dystansie 1963 m. Dystans nawiązuje do daty śmierci ostatniego partyzanta podziemia niepodległościowego, Józefa Franczaka PS. Lalek, który zginął 21 października, po 24-letniej działalności w konspiracji.
Pięknie prezentował się świdnicki stadion, przybrany w biało-czerwone flagi. Od wczesnych godzin porannych trwała rejestracja w hali lodowiska. Kilkaset osób wystartowało dokładnie o godzinie 12.00. Wszyscy wyposażeni zostali w pakiety, w których na pierwszy plan wysuwały się koszulki z podobiznami „Wyklętych”, okolicznościowe taśmy odblaskowe fundacji i wiele materiałów edukacyjnych. Nasza grupa pobiegła w reprezentacyjnych koszulkach Koła i wraz z rodzicami pod wspólną flagą PTTK i Koła. Nie tylko najmłodsi: Andżelika, Paweł, Karolina i Amelka, ale i wszyscy bardzo przeżywaliśmy podniosłą atmosferę towarzyszącą w chwili startu, hymn narodowy śpiewany a’kapella, race w dłoniach kibiców Polonii i okrzyki „Chwała bohaterom”. Naszym maluchom ciężko było wytrzymać tempo biegu i dotrzymać kroku starszym. Trasa była trudna, po obrzeżach stadionu OSiR-u i szutrowej bieżni. Z naszej grupy pierwsi dobiegli: Konrad, Dawid, Oliwia, Andżela i Sandra. Na mecie zameldowaliśmy się wszyscy i z dumą odebraliśmy z rąk organizatora Tadeusza Grabowskiego i przedstawiciel organizacji kombatanckich piekne, okolicznościowe, niepowtarzalne medale i pamiątkowe dyplomy. Zadowoleni udaliśmy się na przygotowaną przez harcerzy grochówkę i herbatkę. Impreza trwała nadal, mimo niskiej temperatury. Nikt nie opuszczał stadionu. Prezentowały się wokalistki i zespoły słowno – muzyczne z MDK, przemówienia i pokazy grupy rekonstrukcyjnej. Płonęło ognisko i trwały rozmowy. Dodatkowym bonusem dla uczestników były wydawnictwa i książki tematyczne.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony jako święto państwowe przez Sejm RP w 2011 roku.

 

Loading