Teatralna gra słów- pacynka, kukiełka, marionetka

Witajcie ponownie. Dzisiaj wyjaśnimy pojecia dotyczące podstawowych lalek teatralnych. W kolejnych spotkaniach pokażę Wam jak zrobić poszczególne lalki teatralne. Najprostszą z nich jest

PACYNKA- lalka wkładana na dłoń aktora.

KUKIEŁKA- lalka umieszczona na kiju, poruszana przez aktora najczęściej schowanego za parawanem. Najwcześniej ta lalka znana była w Chinach. W Polsce istniał też kukiełkowy teatr jarmarczny.

MARIONETKA- lalka poruszana za pomocą nitek bądź drucików zawieszonych na tzw. Krzyżaku. Każda linka jest przymocowana do innej części marionetkii przy ruchu krzyżaka są one poruszane. Marionetka może p[rzedstawić całą postać.

Tyle wyjaśnień. Mama nadzieję, że łatwo je rozpoznacie. Jutro kolejne spotkanie poświęcone PACYNCE.