Tajemnicza rękawiczka

14.04.2020 r.

Tajemnicza rękawiczka

Tydzień temu ,dla najmłodszych plastyków, była opowieść o renesansie. Zadaniem do wykonania był projekt sukienki dla małej Lizy z Florencji. A dzisiaj historia tajemniczej rękawiczki. Elementu garderoby znanego nam z codziennego życia i niezbędnego w podczas zimowych chłodów. Teraz dla bezpieczeństwa ubieramy rękawiczki ochronne. Zastanówmy się skąd pochodzi ta część ubioru? Jest legenda o tym jak powstały rękawiczki : pewnego dnia bogini Wenus, biegając po lesie, upadła i podrapała dłonie o krzew cierni. Gracje uszyły dla niej bardzo cienkie bandaże na dłonie, aby ukryć zadrapania. A naprawdę jako pierwsi zaczęli stosować rękawiczki Persowie. W 1922 r. w egipskim grobowcu Tutenchamona odkryto rękawiczki pięciopalczaste. W średniowieczu damy ofiarowywały swoje rękawiczki rycerzom. Określenie „rzucić komuś rękawicę” oznaczało wyzwanie na pojedynek, a „podjęcie rękawicy”- przyjęcie wyzwania. Rękawiczki były symbolem władzy i szlacheckiego urodzenia. Do dziś pozostał zwyczaj zdejmowania rękawiczek przy powitaniu. Znane powiedzenie „podchodzić do kogoś w rękawiczkach” oznacza traktowanie kogoś z największą uwagą i troską. W malarstwie rękawiczka jest pięknym przedmiotem dekoracyjnym, rekwizytem, który symbolizuje powitanie, godność, szczerość, a czasem tajemnicę. Przyjrzycie się obrazom znanych artystów ,na których namalowane są rękawiczki i spróbujcie wykonać własną pracę. (Durer „Autoportret w rękawiczkach”- 1496 r.,Tycjan „Mężczyzna z rękawiczką”- 1520 r., van Dyck „Karol I na polowaniu”- 1635 r.,Hals „Portret młodzieńca z rękawiczką”- 1650 r., Ingres „Panna Riviere”- 1806 r., Morisot „Na balu” – 1875 r., Łempicka „Dziewczyna z rękawiczkami” – 1929 r.)

Zadanie plastyczne: odrysuj swoją dłoń na kartce i zaprojektuj wzór rękawiczki, możesz ją ozdobić guzikami, kokardką, koronką itp. A jeśli pomoże Ci ktoś starszy możesz wykonać maskotkę z rękawiczki ( wzór – miś z rękawiczki).

Wykorzystane zostały informacje z tekstu Anny Rudolf „Rękawiczki w malarstwie”.

Joanna Waksmundzka (j.waksmundzka@mdk.swidnica.pl)

This image requires alt text, but the alt text is currently blank. Either add alt text or mark the image as decorative. Morisot

Loading