Świdnicka młodzież podbija niebo

Latawce, Dmuchawce, Wiatr – młodzi modelarze wysyłają sygnał zwycięstwa w świat. Rewelacyjnie spisali się podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury w zawodach latawców, które odbyły się w Piławie Górnej. To potwierdzenie świetnej formy, którą MDK zaprezentował 10 dni temu na Międzynarodowych Mistrzostwach.

Przypomnijmy, że 3 października 2015 r. 2015r na stadionie OsiR w Świdnicy odbyły się tradycyjne zawody latawców „Drakonalia 2015”, w których uczestnicy stanęli do rywalizacji w 2 kategoriach (latawców płaskich i skrzynkowych). Zawody te były imprezą międzynarodową z udziałem gości z Czech. Ich organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy.

– W tym dniu w wielu miejscowościach w całej Polsce odbywały się podobne wydarzenia w ramach ogólnopolskiej akcji „Święto Latawca”. Cieszy nas fakt, że na naszej imprezie frekwencja dopisała. Na starcie stawiło się ok 44 zawodników z 5 klubów naszego regionu. Byli to reprezentanci Świdnicy (MDK i Gimnazjum nr2), Dzierżoniowa, Piławy Górnej, Bielawy oraz goście z Czech. Zawodom towarzyszyła piękna słoneczna pogoda, choć przeszkadzał często zmieniający się wiatr – podsumowuje Stanisław Sawicki, nauczyciel pracowni modelarskiej Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.

Wiatr finalnie okazał się przychylny dla reprezentantów Świdnicy, którzy okupowali podium w każdej z ocenianych kategorii. W kategorii latawców płaskich w grupie wiekowej 7 – 10 lat I miejsce zdobyła Natalia Matejko, a druga na podium stanęła Magda Halicka, która jednocześnie uzyskała II miejsce w grupie 8 – 13 lat. W kategorii latawców płaskich w grupie wiekowej 14 – 18 lat III miejsce przypadło Mikołajowi Kulikowi. W kategorii latawców skrzynkowych w grupie wiekowej 7 -10 lat wyróżnienie zdobyła Mila Halicka. I miejsce tej kategorii w grupie wiekowej 8 -13 lat wywalczył Damian Kurpiński.

Gimnazjalny Klub Modelarski w Gimnazjum nr 2 w Świdnicy zdobył dodatkowo III miejsce w klasyfikacji zespołowej.

Świdniczanie mocno zaakcentowali swoją pozycję także tydzień później. W minioną sobotę, 10 października 2015 r. świdniccy modelarze wzięli udział w zawodach latawców, które odbyły się w Piławie Górnej. Swoje prace wystawiło łącznie 32 zawodników, poza Świdnicą reprezentowali oni Dzierżoniów, Piławę Górną, Ciepłowody, Bystrzycę.

– Nasi zawodnicy, Dobrosław Kiszecki, Grażyna i Konrad Marchewka oraz Piotr Orłowski zdobyli wyróżnienie w kategorii młodzik, latawce płaskie. Natomiast Norbert Gmerek zdobył II miejsce w kategorii junior latawce skrzynkowe – podsumowuje Stanisław Sawickidodając, że cała drużyna wywalczyła II miejsce w klasyfikacji zespołowej.