SUKCES w Finale Wojewódzkim XLIV OMKKT

Sukces w Finale Wojewódzkim XLIV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Turystyczno Krajoznawczego w Świeradowie Zdroju 14-15.05.2016 r. r.

Organizatorem przedsięwzięcia była Rada Porozumienia Oddziałów PTTK województwa dolnośląskiego, Oddział Łużycki PTSm w Lubaniu i Miejski Zespół Szkół w Świeradowie – Zdroju. Konkurs był realizowany ze środków Urzędu Miasta Świeradów – Zdrój, Starostwa Powiatowego w Lwówku Śl i Lubaniu o raz nadleśnictwa Świeradów Zdrój. Bazę imprezy stanowił Miejski Zespół Szkół w Swieradowie Zdroju. Patronat honorowy nad turniejem objął Rolad Marciniak – Burmistrz Miasta Świeradów Zdrój. Po uroczystym otwarciu w dniu 14.05 br., na którym przywitała wszystkich uczestników (łacznie 22 drużyny z Zdolnego Ślaska) kierownik turnieju: Teresa Fierkowicz głos zabrali przedstawiciele władz samorządowych. Sędzia główny: Wojciech Król przedstawił sędziów poszczególnych konkurencji i poszczególne drużyny przystąpiły do rywalizacji turniejowej. Świdnicę reprezentowali zwycięzcy eliminacji powiatowych; w kategorii szkół podstawowych – Koło PTTK „ToTuToTam” Młodzieżowego Domu Kultury, w kat. szkół gimnazjalnych – drużyna Gimnazjum nr 2 a w kat. szkół ponadgimnazjalnych – III Liceum Ogólnokształcące. W pierwszym dniu 3 osobowe zespoły uporały się z testem wiedzy (100 pytań), cyklem zadań z tzw. Turystycznego ABC, zaprezentowały swoje praktyczne umiejętności z ratownictwa przedmedycznego w konkurencji „Samarytanka” i zmagały się z rowerowym torem przeszkód. Już na wstępie ujawnili się faworyci; gospodarze – Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne „Świeradowskie Orły” i Międzyszkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne „Tramp” z Bogatyni – zdobywcy III miejsca w finale ogólnopolskim  w 2015 r. Nie zrażeni tym reprezentanci naszych drużyn walczyli dzielnie, nie tylko z własnymi słabościami lecz także z niską temperaturą i padającym „majowym” śniegiem.

Poszczególne sukcesy indywidualne reprezentantów Świdnicy przedstawiały się następująco:

I miejsce Konrada Jaskuła (ToTuToTam) w ocenie odznak turystycznych,

III miejsce „ToTuToTam”: Konrad Jaskuła, Natalia Józefiak, Piotr Kowalski w rozpoznawaniu roślin,

Najmłodszy uczestnik w kat. gimnazjów – Radosław Natanek (Gimnazjum nr 2)

Ostatecznie w kat. szkoł podstawowych zwyciężyła drużyna MDK Koło PTTK „ToTuToTam” w Świdnicy gr. A, wyprzedzając gospodarzy o 12 pkt. Nasza drużyna wystąpiła w składzie: Konrad Jaskuła, Natalia Józefiak i Piotr Kowalski. Zgodnie z regulaminem – zwycięzcy otrzymali nominacje na Finał Centralny w Rybniku, który odbędzie się w dniach 2-5 maja 2016 r. Druga drużyna, MDK Koło PTTK „ToTuToTam” w Świdnicy gr. B, w składzie: Sandra Matyszczyk, Oliwia Matyszczyk, Amelia jaskuła i Agatka Hruszowiec – uplasowała się na czwartym miejscu, starowało 8 drużyn. Z tej racji, że starowała poza konkursem otrzymała tylko brawa. Będzie okazja do rewanżu za rok.

Wśród szkół gimnazjalnych Gimnazjum nr 2 w Świdnicy uplasowało się na szóstym miejscu a wśród szkół ponadgimnazjalnych drużyna z III LO w Świdnicy uplasowała się tuż za podium, na czwartym miejscu. Wszystkie drużyny otrzymały wiele pamiątkowych gadżetów i materiałów turystycznych. Zwycięzcy wyjechali ze Świeradowa z okolicznościowymi pucharami i atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi (plecaki, karimaty, sakwy itp.)

„Jako debiutanci, do Rybnika jedziemy po naukę i doświadczenie, lecz czy na pewno jesteśmy bez nie jesteśmy bez szans…’ – o czym donosi opiekun Koła „ToTuToTam” – Zbigniew Curyl

Loading