Spotkanie z twórczością Leona Wyczółkowskiego.

Pracownia plastyczna MDK rozpoczęła nowy rok szkolny 2018/2019 wizytą w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. W sobotę, 8 września 2018 r.,wybraliśmy się na wystawę czasową pt. „Świat Leona Wyczółkowskiego – malarstwo, rysunek, grafika”.O malarzu, jego życiu i dziełach, opowiedział nam Pan Radosław Skowron, kurator wystawy. Obejrzeliśmy prace malarskie, rysunki i litografie wypożyczone ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy: wspaniałe drzewa, pejzaże, portrety i kwiaty. Po zwiedzeniu ekspozycji odbył się quiz dla uczestników, podzieliliśmy się na pięć grup: grupa plastyczna p. Wandy Szwegler, grupa „Ciapate” p. Elżbiety Tarnowskiej, grupa „Mansarda” p. Joanny Waksmundzkiej, oraz dwie grupy: nauczycieli i rodziców. Wszystkie grupy udzieliły poprawnych odpowiedzi, co jest dowodem na to, że uważnie słuchały oprowadzającego po wystawie.
Odwiedziliśmy także Galerię Fotografii, w której prezentowane są prace z 3 Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Świdnica 2018”, obrazy twórców z Polski i Ukrainy przedstawiające nasze miasto. W sobotnim „spotkaniu z obrazami” wzięły udział dzieci i młodzież z kół prowadzonych przez Elżbietę Tarnowską, Wandę Szwegler i Joannę Waksmundzką. Było to pierwsze z planowanych integracyjnych spotkań pracowni plastycznej. Zainspirowani obrazami artystów rozpoczynamy 10 września „Artystyczny Plener Świdnicki”, by przygotować własne prace na naszą wystawę o Świdnicy.
(opracowała J. Waksmundzka)