Spokojny majestat katedry

17.04.2020 r

Spotkania z architekturą1

Spokojny majestat katedry”

Minęła właśnie rocznica pożaru katedry Notre Dame w Paryżu. Rok temu 15 kwietnia z przerażeniem patrzyliśmy na płonącą budowlę, która była wpisana w pejzaż francuskiej stolicy. Spłonęło ¾ budowli, wysokiej temperatury nie wytrzymały rozety i witraże. Paryska katedra powstała w XII wieku, czas budowy to lata 1163 – 1200 r. Była to potężna gotycka budowla o pięciu nawach, wzdłuż nawy głównej zastosowano łuki przyporowe. Konstrukcja kościoła była wspaniałą zapowiedzią dla późniejszych arcydzieł dojrzałego gotyku czyli katedr w Chartres, Bourges, Reims, Amiens, Beauvais, Strasburgu. My też mamy naszą gotycką katedrę w Świdnicy, warto poznać jej historię i dzieła rzeźbiarskie. Prezentowałam wam Pietę z XV w., na uwagę zasługują też barokowe rzeźby Riedla. Cechy gotyckich kościołów to strzelistość, wertykalizm, duże okna wypełnione witrażami i światło rozświetlające wnętrze. „I właśnie to wrażenie nieziemskiej przestrzeni wypełnionej blaskiem było celem średniowiecznych budowniczych” napisał Radosław Gajda w książce „Archistorie – jak odkrywać przestrzeń miast”. Radosław Gajda jest autorem największego i pierwszego w Polsce wideoblogu o architekturze i sztuce. Tworzy go razem z Natalią Szcześniak.

Zadanie na dzisiaj to projekt rozety z maswerkiem i witrażami. Rozeta to duży kolisty otwór okienny wypełniony bogatą dekoracją. Motyw stylizowanego kwiatu – róży z dośrodkowym układem płatków ( z franc. rosette – „różyczka”). Narysujcie na kartce koło, podzielcie je na osiem części i wyrysujcie wzory, najlepiej kredkami i mazakami.

PS1.Polecam filmy, w których pojawia się motyw katedry. „Dzwonnik z Notre Dame”

na pewno wam znana wersja Disneya i „Katedra” Tomasza Bagińskiego, animowany film z 2002 r.(nominacja do Oscara 2003 r.)

PS2. Wczoraj pojawiła się informacja, że Banksy, mistrz street artu, stworzył nową pracę w swoim domu. Dedykowana jest wszystkim pracującym teraz w domu, więc nam : uczniom i nauczycielom też. Namalował we własnej łazience myszki, niezbyt grzeczne, które ją demolują. W lustrze odbicie myszki, która liczy dni w „zamknięciu”. Jak zawsze Bansky reaguje swoją sztuką na to, co dzieje się w świecie.

Czekam na wasze prace z tego tygodnia: rękawiczkę, parasolkę,dmuchawce i rozetę. Owocnej pracy i miłego weekendu!!!

Joanna Waksmundzka (j.waksmundzka@mdk.swidnica.pl)

Loading