Przypominamy – KONCERT KOLĘD

Nie ma świąt bez muzyki i tradycji

Wypełnione czerwienią, złotem, prezentami i dźwiękami – święta to wyjątkowy czas, w którym tradycja gra pierwsze skrzypce. Właśnie na takie święta zaprasza Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, który przygotował specjalny, uroczysty koncert kolęd. Przed publicznością wystąpią młode gwiazdy tańca i muzyki dawnej. Będzie to okazja do poznania polskiej i czeskiej kultury sprzed wieków.

Taniec i muzyka dawna to pasje, które nie należą do najbardziej popularnych wśród dzieci i młodzieży. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce Świdnica udowadnia, że to co już dawno wśród większości przestało budzić zainteresowanie, dla niezwykle utalentowanej mniejszości jest w dalszym ciągu pasjonującym hobby. Potwierdzeniem tej teorii są dwie pracownie działające od lat w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy, które właśnie przygotowują wyjątkowy koncert.

19 grudnia 2015 r. o godz. 17.00 w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędzie się koncert „Wśród Nocnej Ciszy”. W tym roku na scenie zaprezentują się :

– Gwiazda wieczoru, czyli Zespół TOTUS MUSICUS z MDK Świdnica pod kierunkiem Agnieszki Banach;

– Zespół muzyki dawnej „Asinus Musicus” i Zespół Muzyki Ludowej „Zhor” z ZUŠ w Trutnowie pod kierunkiem Martina Lički;

– „Gaudium Ludentem” – Zespół Muzyki Dawnej z MDK w Jeleniej Górze pod kierunkiem Sylwii Raban;

– Zespół Tańca Dawnego z MDK Świdnica pod kierunkiem Renaty Łukaszewicz – Szczepanik

Warto dodać, że od 28 do 29 listopada 2015 r. zespół muzyki dawnej „Totus Musicus” oraz solistki ze Studia Piosenki dla Dzieci i Młodzieży z pracowni muzycznej MDK dz, II „Bartek” wyjechali do Czech na międzynarodowe warsztaty muzyki dawnej. 12- osobowa grupa pod opieką Agnieszki Banach, nauczyciela pracowni muzycznej MDK Świdnica, wyjechała do Trutnowa w ramach polsko-czeskiego mikroprojektu „Świdnicki Gryf- Trutnowski Smok”. Zajęcia odbywały się w tamtejszej szkole muzycznej (Zakladni Umelecka Škola) z którą MDK współpracuje już drugi rok, a ich głównym tematem było opracowywanie repertuaru na wspólny, grudniowy koncert.

Tematem przewodnim warsztatów była interpretacja dawnych polskich i czeskich utworów kolędowych. Młodzież poznawała dawne utwory o tematyce Bożonarodzeniowej , doskonaląc swoje umiejętności w grze na lutni, harfie, fideli kolanowej oraz fletach prostych. Prowadzone też były warsztaty wokalne pod kątem wykonawstwa muzyki dawnej. Młodzież polska i czeska śpiewała dawne kolędy i pastorałki – podsumowuje Agnieszka Banach i zaprasza na koncert kolęd, podczas którego młodzież zaprezentuje efekty transgranicznej współpracy muzycznej.

GALERIA

Koncertowi towarzyszyć będzie wernisaż wystawy plastycznej Kartka Świąteczna, Boże Narodzenie, Nowy Rok, który o godz. 16.30 rozpocznie się w Holu Teatru ŚOK.

Loading