Propozycje zajęć plastycznych w domu, na okres kwarantannej

  1. „Grupa ceramiczna” i „Małych form dekoracyjnych”

Tworzymy kolekcje kształtów naczyń ceramicznych. Ponieważ pewne formy są popularne od zawsze ze względu na swą funkcjonalność, próbujemy zgromadzić ich dużą ilość. Proponuję wyrysować najpierw naczynia jakie mamy w domu, później wyszukać z internetu, na koniec wymyślić własne, z fantazji. Pamiętajmy, że muszą one jednak spełniać swoją funkcje. Zakładamy teczkę pomysłów, które realizować będziemy już na zajęciach. Możliwe techniki zastosowania: ołówek, węgiel piórko, cienkopis, długopis, marker.

 

  1. „Malarstwo”

Dla tej grupy proponuję jak zwykle trening malarski oraz ćwiczenia, jak można różnie widzieć tą samą rzeczywistość. Co to oznacza, już tłumaczę. Wybieramy sobie okno w naszym mieszkaniu przez które malujemy widoki. Ten sam widok będziemy malować na różne sposoby. Proponuję wzorować się na największych artystach, tych co proponuję, albo wybrać samemu:

Jan Stanisławski, Zmierzch

Malujemy wąską gamą, czyli np. odcieniami pokrewnymi od niebieskiego (niebieski + inny kolor +biel przy partiach rozbielonych. Możemy malować wieczorem oddając wrażenie zbliżającej się nocy, melancholii, własnych odczuć i nastrojów.

Jan Delikat, artysta współczesny, który malował widoki przez okno

Tu wzorujemy się na krakowskim artyście, który stosował bardzo szeroką gamę barw. Kto stworzy najwięcej kolorów własnych, zrobi tą pracę najlepiej. Jak van Gogh, malujemy uderzeniem pędzla, drobnymi kreskami, które nie mieszczą się w kształcie. Forma może nie być całkiem czytelna, za to musimy wyrazić dużo ekspresji, odkryć w pracy naszą niepohamowaną naturę.  Pamiętajcie, aby malować dalej ten sam krajobraz przez okno stosując tą technikę.

Władysław Ślewiński „Pola Janowca”

Ten polski artysta malował upraszczając kształty, stosując kontur, wyrażając swój nastrój kolorem, niekoniecznie pokazuje wygląd krajobrazu. Namalujcie znowu swój widok przez okno, ale nie bawcie się w szczegóły, żadne gałęzie, liście, ani szczegółowo wyrysowane okna. Twórzcie tylko proste formy, stosując ulubiony, stworzony przez siebie kolor.

Najlepiej użyć farby. Pamiętajcie o zabezpieczeniu stołu przed pomalowaniem.

  1. Techniki różne dla starszych

Waszym zadaniem będzie stworzenie teczki szkiców, z których korzystać będziecie na zajęciach, do wykonywania linorytów. Wiecie, że gdy wycinamy linoleum, posługujemy się linią ciętą. Musicie zatem wyćwiczyć sobie kreskę: ciekawą, energiczną, zmienną w kierunkach, natężeniach, działającą na wyobraźnię osoby patrzącej. Pamiętajcie, że światło (miejsca białe) i cień (miejsca czarne) budują pracę, nadają kształty. Kontur przedmiotów nie musi być zamknięty jedną linią. Idźcie na żywiołowość i spontaniczność. Wybierzcie sobie spośród trzech tematów :a)”Świat przyrody i zwierząt”, b)„Portret, autoportret”, c)„Świat fantazji i zjawisk nierealnych”. Technika: czarny mazak, cienkopis, ewentualnie ołówek

a)

 

b)

c)

  1. Techniki różne dla młodszych

Najmłodszym proponuję stworzyć własna bajkę. Tylko w waszym wieku, przy nieskrępowanej wyobraźni, możecie wymyślić coś nowego. Nie wzorujcie się na już stworzonych schematach, to ma być tylko wasz bohater. Możecie również opisać go własnymi słowami, a ilustracje wykonajcie na oddzielnych kartkach. Pokolorujcie czym możecie. Tak to robią dorośli, wy zaproponujcie coś swojego.

Loading