Pracowite wakacje zespołu „Totus Musicus”

W czasie wakacji zespół muzyki dawnej „Totus Musicus” wraz z opiekunem Agnieszką Banach uczestniczył w XIV Ogólnopolskich Letnich Warsztatach Muzyki Dawnej, które odbywały się w Kaliszu w dniach 11-17 lipca 2016r. Organizatorem warsztatów było Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „Schola Cantorum” oraz MDK w Kaliszu. Na dodatkowe wakacyjne zajęcia zespół pojechał w pełnym składzie: Ewa Fitrzyk, Laura Fitrzyk, Wiktoria Kulaszewska, Weronika Mongiało, Kasia Filipek, Karolina Penczew i Dominika Dziedzic , a jako dodatkowy opiekun pojechała z nami mama jednej z uczennic – pani Iwona Mongiało. Było to 7 dni wytężonej pracy z doświadczonymi profesorami – specjalistami w dziedzinie wykonawstwa muzyki dawnej. Zajęcia ze śpiewu prowadził profesor Cezary Szyfman z Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, grę na flecie doskonaliliśmy u pana Marka Nahajowskiego – doktora, wykładowcy Akademii Muzycznej w Łodzi, flecisty i teoretyka muzyki, a na pozostałych instrumentach dawnych takich jak harfa czy lutnia doskonalił nasze umiejętności pan Tadeusz Czechak – lutnista, kierownik artystyczny zespołu „DEKAMERON”, konstruktor instrumentów dawnych . Dziewczęta uczestniczyły też w zajęciach tanecznych prowadzonych przez pana Dariusz Brojka – tancerza, członka zespołu „Cracovia Danza” z Krakowa, specjalisty w dziedzinie tańca dawnego. Czas mieliśmy zajęty od rana do wieczora !
Oprócz zajęć warsztatowych odbyły się też koncerty w pięknych miejscach Kalisza i jego okolicach . Zespół miał okazję występować w Katedrze Kaliskiej, w Zamku Podonowskich w Bugaju oraz w Zamku Czartoryskich w Gołuchowie, gdzie odbył się koncert galowy, podsumowujący letnie warsztaty. Pobyt na warsztatach to świetne, nowe doświadczenie dla zespołu. Dziewczęta nie tylko doskonaliły swój warsztat wykonawczy, ale również miały okazją nawiązać kontakty z młodzieżą z innych części Polski. W warsztatach brały udział zespoły z Białegostoku, Lublina, Ostrzeszowa, Dobroszyc i współpracujący już z nami podczas „Wieczoru Kolęd” – Zespół Muzyki Dawnej „GAUDIUM LUDENTEM” z Jeleniej Góry.
Czas warsztatów to, oprócz zajęć i ćwiczeń, doskonały czas na integrację zespołu. Wspólne posiłki, spacery, zabawy, dodatkowe próby i nieprzespane noce bardzo połączyły grupę. I myślę, że jest to nie mniej ważne osiągnięcie zespołu, od występów i większych umiejętności, jakie niewątpliwie zdobyły dziewczęta podczas warsztatów. Być może w przyszłości zespół będzie uczestnikiem zimowego Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu bądź innego festiwalu muzyki dawnej. Pierwszy poważny krok został zrobiony , a dziewczęta już myślą o następnym wspólnym wyjeździe warsztatowym. Oby ten zapał nigdy nie zgasł!
opracowała Agnieszka Banach
opiekun zespołu „Totus Musicus”

[themify_icon icon=”fa-link” ] Galeria zdjęć na Flickerze

Loading