Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

Konkurs na stulecie Niepodległości

Od 16 lat Młodzieżowy Dom Kultury im. Mieczysława Kozara Słobódzkiego w Świdnicy jest organizatorem Powiatowego Konkurs Recytatorskiego Poezji Patriotycznej  „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród…”

Konkurs pięknie wpisał się w obchody odzyskania niepodległości w naszym mieście.

W dniu 6, 7 listopada 2018 odbyły się powiatowe eliminacje  w Klubie ” Bolko” Świdnickiego Ośrodka Kultury  pl. Grunwaldzki 11. W eliminacjach wzięło udział 58 uczestników wyłonionych w eliminacjach szkolnych. Uczestnicy zmagali się w kategoriach: szkoły podstawowe klasy IV-VI, VII-VII, gimnazjalne i szkoły średnie. W konkursie wzięli udział uczniowie z Lutomi Dolnej, Świebodzic, Pszenna, Strzelec, Goczałkowa, Dobromierza i oczywiście ze Świdnicy.

Recytatorów eliminacji oceniało Jury w składzie: p. Anna Sosińska- polonistka- logopeda z Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Świdnicy, p. Małgorzata Braniecka – animator kultury, wieloletni juror konkursów recytatorskich i teatralnych, były dyrektor ŚOK .P. Małgorzata Ohenduszko- polonistka, reżyser teatru dzieci i młodzieży, p. Teresa Cora- polonistka, wykładowca Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Do Finału Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej  „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród…”  jurorzy zakwalifikowali 21 recytatorów ze wszystkich kategorii.

Finał odbył się w dniu 12 listopada 2018 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Podczas Finału recytatorów oceniała jury w składzie: P. Małgorzata Ochenduszko- polonistka, reżyser teatru dzieci i młodzieży, p. Małgorzata Braniecka – animator kultury, wieloletni juror konkursów recytatorskich i teatralnych, P. Mariusz Kozłowski- animator kultury ŚOK, laureat I nagrody OKR.

W tym dniu spośród Finalistów oceniający postanowili nagrodzić:

Kacpra Sowę– Młodzieżowy Dom Kultury im. M.Kozara Słobodzkiego, Kingę Kempę- II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha w Świdnicy, Natalię Wiatrowską- Szkoła Podstawowa nr 4 w Świdnicy, Amelię Kostyk– Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki z oddziałami przedszkolnymi w Goczałkowie, Zuzannę Wolińską- Młodzieżowy Dom Kultury im. M.Kozara Słobódzkiego w Świdnicy, Martynę Słobodzian– Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy,

Wyróżnić:

Kingę Srzypacz– Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy,

Szymona Antonowicza– Młodzieżowy Dom Kultury im. M.Kozara Słobódzkiego w Świdnicy, Wiktorię Gołuch– Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy, Liwię Żak– Młodzieżowy Dom Kultury im. M.Kozara Słobódzkiego w Świdnicy, Agatę Wiśniewską– Młodzieżowy Dom Kultury im. M.Kozara Słobódzkiego w Świdnicy, Kingę Półtorak– Szkoła Podstawowa w Lutomii Dolnej, Karolinę Warzechę– II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha w Świdnicy

Pozostali Finaliści: Magdalena Błasiak– Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy, Malwina Kulig– Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika  w Pszennie, Zuzanna Głąb– Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki z oddziałami przedszkolnymi w Goczałkowie, Lilianna Kozłowska– Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy, Jagoda Piekarska- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki z oddziałami przedszkolnymi w Goczałkowie, Anna Galicka– Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy, Julia Pisowicz– Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy.

W trakcie trwania całego konkursu uczestnicy mieli okazję wysłuchać historycznej prelekcji przygotowanej przez Dyrektora MDK p. Zbigniewa Curyla, który wcielił się w rolę Józefa Piłsudskiego. Każdy dzień eliminacji rozpoczynał się dwiema pieśniami patriotycznymi w wykonaniu uczestniczek pracowni muzycznych Pani Ewy Tyszkiewicz, i Pana Dariusza Jarosa. Finał Powiatowego Konkursu Patriotycznego odbył się w sali teatralnej ŚOK 12 listopada 2018 o godz. 10.00. Wszyscy zebrani mieli okazję usłyszeć przemówienie Józefa Piłsudskiego, wspólnie odśpiewali hymn Polski i Rotę. W tym dniu podczas obrad jury odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołów i solistów pracowni muzycznych MDK: Totus Musicus z pracowni p. Agnieszki Banach, Studio Piosenki z pracowni p. Mirosława Jabłońskiego.

Wszyscy uczestnicy eliminacji otrzymali dyplomy za udział, długopisy z flagietki ufundowane przez Urząd Miasta. W Finale recytatorzy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a zwycięzcy otrzymali dodatkowo pamiątkowe patery. Fundusze na zorganizowanie imprezy oraz na nagrody zostały przekazane przez Urząd Miasta w Świdnicy.

[themify_icon icon=”fa-link” ] Galeria zdjęć na Flickerze

koordynator Joanna Chojnowska