Pierwszy lot za Nami :D

W piątek, 17 lipca o godzinie 14:00 na terenie Naszej placówki odbył się pierwszy pokazowy lot hexacoptera zbudowanego na zajęciach w pracowni technicznej, koła robotyki. W projektowaniu i budowie byli zaangażowani uczestnicy Naszych zajęć. W trakcie pokazu odwiedzili Nas przedstawiciele Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”. Projekt był możliwy dzięki wsparciu ze strony Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”. Pokaz miał na celu przedstawienie samego projektu jego budowy, funkcji oraz pokazanie samego lotu. Hexacopter to latający statek powietrzny wyposażony w szczęść silników dzięki czemu jest stabilniejszy oraz silniejszy. Dzięki zastosowaniu sześciu silników dron dodatkowo jest bezpieczniejszy w użytkowaniu. W razie awarii jednego silnika można go sprowadzić bezpiecznie na ziemię.

DSCF1055

Hexacopter waży około 3 kg, a ciąg silników to około 12 kg. Wyposażony jest w GPS i możliwość planowania trasy lotów. Zasięg aparatury przy zastosowaniu odpowiednich anten do 2 kilometrów. Ogranicza nas wizja bo tutaj maksymalnie możemy osiągnąć do kilometra. Według polskiego prawa dron nie może tak daleko lecieć od operatora i takich lotów nie będziemy organizować. Dron wyposażony jest w dwie kamery. Kamera do wizji FPV, czyli operator może widzieć to co dron ma przed sobą za pomocą specjalnych gogli lub monitora umieszczonego przy aparaturze. Dodatkowo na obrazie z kamery dodane jest odczyt czujników i widzimy m.in. pozycje GPS, odległość od miejsca startu, kierunek lotu od miejsca startu, sztuczny horyzont czyli przechył i pochylenie modelu, poziom naładowania baterii itd.

DSCF1065

Druga kamera pozwala na nagrywanie w jakości FullHD (60fps) lub HD (120fps). Kamera druga jest zamontowana na gimbalu dwuosiowym dzięki czemu automatycznie poziomuje się i nagrania nie są rwane. Docelowo chcemy aby operator mógł z ziemi sterować kamerą numer dwa.

Budowa prototypu zajęła około 2 tygodni, po 5 godzin dziennie. Jest to młody projekt który będzie rozwijany. Aktualnie trwają wakacje i dalsze prace rozpoczną się z początkiem września. Chcemy aby Nasz dron był gotowy do lotów już na początku października. Sporo pracy przed nami pozostały kwestie programistyczne, wyglądu jak i dalsze testy samej konstrukcji. Październik to nie koniec pracy nad tym projektem ponieważ mamy duże plany związane z tym dronem. To jedynie termin kiedy dron będzie gotowy do normalnych lotów. Prace nad nim będą trwać cały najbliższy rok oświatowy.

Zapraszamy chętne osoby ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych które chciały by wsiąść udział w tym jak i innym projekcie do zapisywania się do koła robotyki. W planach mamy też zbudowanie mniejszej jednostki ale za to szybszej i przystosowanej tylko do lotów FPV.

[themify_icon icon=”fa-link” ] Galeria zdjęć na Flickerze