Piękny Koncert zespołu „Totus Musicus”  – muzycznie o Księciu Bolku Świdnickim !

W sobotę – 16 czerwca 2018r. na dziedzińcu pod Wieżą Ratuszową miał miejsce niepowtarzalny koncert.  Zespół muzyki dawnej  „Totus Musicus”  z pracowni muzycznej działu II MDK  pod kierownictwem Pani Agnieszki Banach wystąpił dla świdniczan i przybyłych gości na dziedzińcu pod Wieżą Ratuszową. Koncert był jednym z pierwszych działań  organizowanych przez Świdnicki Ośrodek Kultury we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w ramach projektu „Poznaj Księcia Bolka”.  Celem projektu  jest przybliżenie  postaci księcia Bolka II Małego  – ważnej postaci w historii Świdnicy , którego 650 rocznica przypada właśnie w roku 2018.  Dziewczęta – Laura Fitrzyk, Weronika Mongiało, Ewa Fitrzyk, Maja Urbaniak, Julia Kozów i Karolina Koch, śpiewały i grały na fletach oraz replikach dawnych – średniowiecznych  instrumentów:  fideli kolanowej, lutni, harfie, wystąpił też jeden chłopiec – Wojtek Urbaniak, który grał na  scheitholcie i bębnie obręczowym. O każdym z wymienionych instrumentów opowiadała, muzykująca razem ze swoimi podopiecznymi, pani Agnieszka Banach. Na koncercie można było usłyszeć  nie tylko utwory średniowieczne z czasów księcia  Bolka Świdnickiego, ale również renesansowe i wczesnobarokowe. Były rytmiczne piosenki i dostojne tańce,  sielankowe villanelle,  pieśni miłosne  i ballady o walecznych rycerzach. Cały koncert zakończył się wspólnym tańcem publiczności i wykonawców – średniowiecznym branlem „Praczki”. Z tej bajkowej krainy do czasów współczesnych sprowadziła nas  Marta Lurka, śpiewając piosenkę „Fryzjer i lew” – a przyszła tylko posłuchać! Ale lwy i fryzjerzy byli też w czasach średniowiecza.

Koncert bardzo się wszystkim podobał, mimo tak niedzisiejszych brzmień, jakie można było usłyszeć tego dnia pod Wieżą Ratuszową. Może warto jednak czasem przenieść się na tę drugą stronę lustra….

opracowała: Agnieszka Banach

[themify_icon icon=”fa-link” ] Galeria zdjęć na Flickerze