Pajacyki Makowskiego

21.04.2020 r.

Pajacyki Makowskiego.

Jedynie dzieci wiedzą czego szukają. Poświęcają czas lalce z gałganków, która nabiera dla nich wielkiego znaczenia i płaczą gdy się im ją odbierze” ( Antoine de Saint – Exupery „Mały książę”)

Wczoraj oglądaliśmy obraz „Zabawy dziecięce” Brueghela. Dzisiaj poznamy polskiego malarza, który często przedstawiał postacie dzieci w swoich pracach. To Tadeusz Makowski ( 1882 – 1932). Ukończył studia malarskie na ASP w Krakowie. Poza malarstwem interesował się muzyką i poezją. Po studiach wyjechał do Francji. Mieszkał i tworzył w Paryżu. Ma swój własny styl malarski, łatwo rozpoznawalny.Dzieci z obrazów Makowskiego nie mieszkały w pięknych domach i nie miały kolorowych zabawek. Były biedne, biegały boso po polach, bawiły się tym ,co znalazły. Artysta malował podwórka, dzieci wracające ze szkoły, grające na instrumentach muzycznych, sprzątające czy opiekujące się młodszym rodzeństwem. Ich stroje przypominają zabawki, pajacyki lub klocki. Wyglądają jak drewniane marionetki, ciosane z drewna postacie o radosnych twarzach. Obrazy Makowskiego mają monochromatyczną kolorystykę, odcienie ciepłych brązów.

Jerzy Harasimowicz napisał wiersz pt. „ Sztuka Makowskiego”, poświęcony obrazowi „Maskarada”:

My jesteśmy dzieci z jednego podwórka

A my mamy bęben, którego boki

wyglądają jak niebo, kiedy je wschód rozpali….

A potem jeszcze, proszę,

jesteśmy pięknie zapięci na czerwone guziki,

z których najwyższy jest nasz nosek.

A co wy od nas chcecie, my nie wiemy,

My mamy pełno lalków i słoniów,

My jedziemy zdobywać we czterech śmietnik

na jednym drewnianym koniu…

…To przyszedł nas malować pan Makowski,

Klawo! Da czekoladki, a Felek mysz taką, że ciarki idą, do kieszeni mu wpląta.”

Makowski tak mówił o postaciach ze swoich obrazów : „Maski! Maski! – widzi się je wszędzie na moich obrazach. Dla mnie są to osoby prawdziwe i ta ludzka prawda mnie pasjonuje”.

Zadanie na dzisiaj dla najmłodszych i dla wszystkich chętnych : Namalujcie swoją zabawkę : lalkę, misia lub pajacyka. W pracowni tworzyliśmy już wcześniej prace inspirowane twórczością Makowskiego na konkurs „Mały Makuś”, organizowany przez Liceum Plastyczne w Łodzi. Radosnej twórczości.

Joanna Waksmundzka (j.waksmundzka@mdk.swidnica.pl)

Loading