Okno… – u progu innego świata
13.05.2020
OKNO… – u progu innego świata.
„…błękitne szerokie okna
i jasne smugi od lamp
i Twoja postać, jasna postać
taką Cię znam
taką Cię znam…”( Marek Grechuta)
Motyw otwartego okna był popularny w malarstwie romantyzmu. C. D. Friedrich namalował samotną postać kobiety spoglądającej przez okno. To obraz pt. „ Kobieta w oknie” przedstawiający jego żonę. Kompozycja zbudowana jest na przeciwstawieniu dwóch światów, dwóch miejsc. Opiera się na kontraście bliskości i dali, tego co jest „tu” i tego co jest „tam”. „Tu” oznacza dom, bezpieczeństwo, wnętrze stworzone przez człowieka, spokojną codzienność. „Tam” to coś nieznanego, tajemniczego, krajobraz za oknem. Pozostajemy w domowym zaciszu, ale równocześnie z ciekawością patrzymy na nieznany świat, kontemplujemy piękno natury. Spojrzenie za okno wyraża naszą tęsknotę za życiem, które toczy się gdzie indziej.
Okno jest granicą dwóch koncepcji życia i świata. Dzisiaj obejrzymy obrazy, w których widać pejzaż za oknem, toczące się tam życie i kompozycje pokazujące postacie we wnętrzu, oświetlone światłem wpadającym przez okno. Chyba najpiękniejsze dzieła z tym motywem w historii sztuki namalował Vermeer np. „Czytająca list”. ( Polecam książkę i film pt „Dziewczyna z perłą” z motywami z życia Vermeera). Przedstawiam też pierwszą w historii fotografię wykonaną w 1826 r, obraz heliograficzny Niepce’a pt „Widok z okna”.
A za tydzień spojrzenie z drugiej strony, przez okno do wnętrza domu, czyli podpatrywanie codzienności.
Zadanie plastyczne na dzisiaj : namalujcie widok z waszego okna, lub „inny świat” , który chcielibyście zobaczyć. (koncepcja pracy i technika wykonania dowolna). Pozdrawiam. Joanna Waksmundzka
( j.waksmundzka@mdk.swidnica.pl)
PS. Do 22 maja chciałabym abyście przesłali prace z okazji Dnia Matki : serduszko dla mamy, namalowany bukiet kwiatów, portret mamy czy laurkę. Zrobimy wirtualną wystawę, prezent dla waszych mam.