Ogrody Mehoffera

1.04.2020 r.

Ogrody Mehoffera

Józef Mehoffer to wybitny polski malarz, przyjaciel Wyspiańskiego. Miał dwa takie szczególne miejsca, które zaprojektował, o które dbał. Pierwszy ogród przy dworze w Jankówce, a drugi w Krakowie przy Krupniczej 26. Ogród w Jankówce goście opisywali we wspomnieniach jak „baśń zaczarowaną, kwietny zalew”. W tym krakowskim, z tyłu domu, poprowadził wysypane piaskiem alejki, rabatki obsadził kwiatami, stworzył zielone parawany. W słoneczne dni zapraszał gości do ogrodu, dzisiaj zwiedzający też mogą w nim zasiąść, podziwiając piękne rośliny. Obecnie w domu artysty znajduje się oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Przedstawiciele pracowni plastycznej byli w tym muzeum,pełnym pamiątek po malarzu, w 2012 roku (ojej, to już osiem lat temu). Mehoffer nie tylko sam projektował swoje ogrody, ale też uwieczniał je na obrazach. ( „Dziwny ogród”, „Majowe słońce”, „Czerwona parasolka”)

Kilkadziesiąt lat po śmierci artysty poetka Zofia Gebhard, po odwiedzinach w domu Mehoffera, napisała wiersz :

W ogrodzie Mehofferów kwitły kiedyś ważki

Nas przywiodła tutaj zwykła kolej rzeczy.

Milczymy, bo przecież wiemy, że wszystko jest literaturą.

Ogród Mehofferów drętwieje w słońcu.”

Ogród symbolizuje radość, piękno, porządek. Ogród jest bezpiecznym miejscem , którym można przyjemnie spędzić czas. Znacie ogrody z literatury : cudowny ogród różany z „Alicji w Krainie Czarów” , ogród Małego Księcia czy „Tajemniczy ogród” : „Królestwo róż leżało pomiędzy parkami i sadami …z nastaniem wiosny miejsce to napełniło się życiem, pięknem i radością. Okazało się, że róże nie tylko nie przemarzły, ale obrodziły licznymi kwiatami. Na grządkach wykiełkowały żółte narcyzy, fioletowe krokusy, czerwone tulipany, irysy, pierwiosnki i dzwoneczki. Na biało zakwitły jabłonie i wiśnie. Z mrocznego miejsca ogród przeistoczył się w uroczy zakątek, bajkowy i magiczny.”

Namalujcie swój zaczarowany,tajemniczy, dziwny, wymarzony ogród, może pojawi się w nim symbol światła -nadziei- złota ważka z obrazu Mehoffera…

PS. Zabawa dla najmłodszych : spróbuj znaleźć wyjście z labiryntu.

Pozdrawiam Joanna Waksmundzka

Loading