ODCINEK 20 ZGADUJ ZGADULA 16

Witajcie Kochani. Na początek gratuluję sukcesów Amelii i Sandrze w Koncercie Majowym. Bardzo mi się podobały wasze recytacje. Gratuluję Agatce udziału w konkursie plastycznym o tematyce patriotycznej.

Wielu z Was zapewne było na spacerze lub wycieczce. Podzielcie się zdjęciami. Tak jak Piotrek, który z bratem doszedł do Kalenicy.

Nieco starszy Piotr chwali się swoimi zdobyczami. Za jednym zamachem: Korona Sudetów i Włóczykij Sudecki w st. brązowym. Brawo

Oto odpowiedzi na Zgaduj Zgadulę nr 13

 1. 1981 r.
 2. Klasztor Redemptorystów w Bardzie
 3. Muzeum Sztuki Sakralnej w Bardzie
 4. Bazylika Nawiedzenia Najświętrzej Marii Panny
 5. Figura Matki Bożej
 6. Sanktuarium Metropolitalne Matki Bożej Bardzkiej Strażniczki Wiary Świętej Diecezji Świdnickiej.
 7. Biały krzyż na urwisku upamiętnia przejmujące trwogą wydarzenie z historii miasta. 24 sierpnia 1598 r. po długotrwałych ulewnych deszczach osunęła się ogromna część zbocza Bardzkiej Góry.
 8. Jednym z urządzonych w XIX wieku punktów widokowych, który cieszył się szczególnym powodzeniem było tak zwane „Miejsce Hrabiowskie” (z niemieckiego Grafensitz). Inicjatorką zagospodarowania okolic Opolnicy dla spacerowiczów i turystów była romantyczna hrabianka Anna Deym, która odziedziczyła majątek po Schlabrendorfach. Punkt widokowy leży na wysuniętej półce skalnej nad wysokim brzegiem Nysy Kłodzkiej. Roztacza się stąd wspaniały widok na Bardo, Kalwarię i przełom Nysy Kłodzkiej. Rosną tam przepiękne, karłowate dęby, liczące podobnie jak i wyryte w kamieniu znaki, po sto i więcej lat. Obecnie, dzięki odpowiedniemu oznakowaniu i promocji, to romantyczne miejsce znowu odzyskuje swój dawny blask i może być odwiedzane przez pieszych turystów.
 9. Budowę kamiennego mostu ukończono w 1589 r. Ostateczny swój wygląd w stylu gotyckim otrzymał po przebudowie w 1909 r.
 10. 4 (Konrad, Amelka, Sandra, Paweł)

A teraz:

ZGADUJ ZGADULA NR 16

 1. Jak nazywa się obiekt w centralnym punkcie na zdjęciu?
 2. Pod jakim wezwaniem jest kościół w tle?
 3. Jakiem motywem charakteryzuje się polichromia wewnątrz kościoła?
 4. W jakiej gminie wykonano zdjęcie?
 5. Jakie zwierzęta widnieją w herbie tej gminy?
 6. Jak nazywa się potok przepływający opodal?
 7. Wymień nazwę miejscowości położonej najbliżej w kierunku północnym?

Odpowiedzi , jak zawsze na naszym Fb pracowni.

Na zakończenie pozdrawiamy Królicę, królową, królówkę, bo sam już nie wiem jaka jest odmiana dziewczynki królika.  Własność Amelii.

   POZDRAWIAM.

 

Loading