OBÓZ WĘDROWNY W BESKIDZIE ŻYWIECKIM – DZIEŃ IV, V, VI

DZIEŃ IV

Po śniadaniu zwiedzanie Skansenu w Zubrzycy Górnej. Orawski Park Etnograficzny – skansen regionalny tworzony od 1937 roku, otwarty w 1955 roku prezentujący dzieje, architekturę, kulturę materialną, społeczną i duchową regionu Górnej Orawy. Ekspozycja jest szczególnie interesująca ze względu na oryginalność regionalnej kultury powstałej w wyniku połączenia dorobku dwóch fali osadniczych – pasterzy wołoskich przepędzających tu swoje stada z terenów Karpat Wschodnich oraz rolników napływających od północy (z Małopolski). Współzałożycielką i pierwszą dyrektorką parku była urodzona we Lwowie polska etnolog Wanda Jostowa.

Po obiedzie jeszcze szybki wypad w Pasmo Jałowca po trasie” Zawoja Widły (bez szlaków na tzw. „szagę” – Magurka 840 m. – Przełęcz Klekociny – Czerniawa Sucha – Jałowiec – po wyjściu z lasu miły przystanek w prywatnym schronisku) – Zawoja Wełcza – Zawoja Centrum (28 pkt GOT) Podjazd busem by zdążyć na kolację.

DZIEŃ V

Tradycyjne poszukiwanie kwiatu paproci to PODCHODY. Od świtania szukano po ośrodku wskazówek, obierając azymuty i penetrując wszelkie zakamarki. Po śniadaniu wycieczka do Nowego Targu, spacer po starówce i wyjście na kolejną wyprawę. Trasa: Nowy Targ Kowaniec sanktuarium MB – Schr. PTTK Na Turbaczu (kilka okazałych pieczątek do kolekcji) – TURBACZ (do Korony Gór Polski) Czoło Turbacza – Nowy Targ Kowaniec (24 pkt GOT). Po kolacji młodzież przygotowała otrzęsiny członkom PiT. Szczególnie dziewczyny dały pokaz prześcieradłowych kreacji. Smakowanie mikstury na bazie soku z cytryny, pudrowanie mąką, recytacje i śpiewogry. Całość zakończono degustacją lodów.

DZIEŃ VI

Wracamy do domu z przerwami na zwiedzanki: Bus Zawoja – Kraków

Zwiedzanie Suchej Beskidzkiej (Karczma Rzym – Zamek Suskich)

Zwiedzanie Krakowa (Rynek, Planty, Colegium Novum UJ, Smok Wawelski, Pomnik Wiernego Psa Dżoka, Wawel)

PKP Kraków – Wrocław, Bus do Świdnicy

Loading