„Nie zastąpi Ciebie nikt”- wspomnienie o Janie Pawle II, dzieciństwo

Zbliża się 100 rocznica urodzin papieża Jana Pawła II, dlatego z tej okazji przybliżymy tą wspaniałą postać.

Karol Wojtyła /Jan Paweł II /urodził sie 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Rodzicami Karola byli matka Emilia z domu Kaczorowska oraz ojciec Karol Wojtyła. Karol miał także starszego brata Edmunda/póżniejszego lekarza/ oraz siostrę Olgę, która zmarła 17 VII 1916 roku /żyła tylko 17 godzin/. Rodzina Wojtyłów żyła skropmnie: matka dorywczo pracowała jako szwaczka, natomiast ojciec głównie utrzymywał rodzinę, pracując jako urzędnik państwowy w Powiatowej Komendzie Uzupełnień w stopniu porucznika.

Dzieciństwo Jana Pawła 2 - Poznaj rodzinę Karola WojtyłyMały Karol

matka Karola Wojtyły często spacerowała po miasteczku z wózkiem, chwaląc się sąsiadkom i znajomym: „Zobaczycie, że mój mały Lolek będzie kiedyś wielkim człowiekiem”

Biografia Jana Pawła II - RMF 24mały Karol z matką Emilią

Niestety szczęśliwe dzieciństwo Karola nie trwało długo. 13 kwietnia 1929 roku umiera jego matka Emilia. Karol miał wtedy 9 lat…i przystępował wkrótce do I Komunii Świętej. Niezwykle smutny to był dzie dla małego jeszcze Karola

Dzieciństwo Jana Pawła 2 - Poznaj rodzinę Karola Wojtyły

W dzieciństwie Karola nazywano najczęściej imieniem LOLEK. Uważano go za chłopca utalentowanego i wysportowanego, regularnie grał w piłkę nożną i jeździł na nartach. Latem Wojtyła, podobnie jak inne dzieci, kąpał się w rzece Skawie, a zimą ślizgał się na zamarzniętej wodzie. Najczęściej jednak chłopcy wspólnie grali w piłkę, a młody „Lolek”, jak nazywała Wojtyłę rodzina i otoczenie, najchętniej znajdował się na pozycji bramkarza. Bardzo ważnym elementem życia Karola były wycieczki krajoznawcze. W większości wycieczek towarzyszył mu ojciec. W 1930 roku rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina wadowity w Wadowicach. W pierwszej klasie gimnazjum ks. Kazimierz Figlewicz zachęcił go do przystąpienia do kółka ministrancyjnego, katecheta ten miał ogromny wpływ na późniejszy rozwój duchowy młodego Karola.Jednym z nauczycieli Karola i jego wychowawcą był Mirosław Moroz zamordowany w Katyniu w 1940 roku. Podczas nauki w gimnazjum zainteresował się teatrem, występował w przedstawieniach Kółka Teatralnego stworzonego przez wadowickich polonistów….

Dalsze losy młodego Karola Wojtyły wkrótce.

Zachęcam do poszukiwania materiałów dotyczących jego twórczości