Nasz pierwszy turniej robotów – XIV Robotic Arena
W sobotę 22.04.2023 r. kilka minut po 7 rano kilkoro uczestników z pracowni robotyki MDK Świdnica wyruszyli z 4-ma robotami na międzynarodowy turniej XIV Robotic Arena organizowany na PWr przez Koło Naukowe KONAR z Politechniki Wrocławskiej.
Były to roboty własnego projektu wykonane w ramach zajęć pracowni robotyki. Nasze autorskie projekty wystartowały w dwóch konkurencjach:
Kategoria Combat – polega na walce robotów 1 vs 1 na arenie, której celem jest uszkodzenie przeciwnika. Walkę można porównać do boksu, MMA lub K1 tyle że zawodnikami są roboty a nie ludzie.
Kategoria Antweight, podobnie jak wyżej, gdzie waga robota nie mogła przekroczyć 150 gramów.
W tej edycji konkursu na arenie (miejsce walki robotów przypominającej ring o wymiarach 145 na 145 cm. organizatorzy turnieju przygotowali tzw. „utrudnienia” w postaci samo wyzwalającej się okresowo spadającej siekiery i młotka. Te elementy dodatkowo utrudniały walki, podkręcały oglądalność prowadzonych walk i wymagały od graczy wykazaniem się podzielności uwagi, przyjmowaniu prawidłowej strategii poruszania się na arenie, refleksu i szybkości w manewrowaniu robotami. Nasze roboty miały dość prostą, ale mało awaryjną broń mianowicie wirujące z ogromną prędkością dwa naostrzone pręty wykonane z gwoździa na czole każdego robota. Każdy z niżej wymienionych robotów sterowany był bezprzewodowo.
Przygotowane roboty:
- CZ1 – kategoria Horizon Combat Raptor – wykonany przez Maciej Zabrzewskiego, Łukasz Mrozińskiego, Piotra Jelonek;
- Oczopląs – kategoria Horizon Combat Raptor – wykonany przez Macieja Buchmanna, Szymona Litwińczuka, Tymoteusza Straussa, Filipa Kurcbach;
- Byku – kategoria Horizon Combat Raptor – pilotowany przez Damiana Dembek, Karola Mak;
- Moskit – kategoria Horizon Combat Antweight – pilotowany przez Jakuba Brożbar.
Zawody rozpoczęły się po godzinie 10-tej od fazy grupowej. Uczestnikami zawodów byli członkowie różnych kół jak i zawodnicy indywidualni którzy zjechali się z całej Polski i nie tylko.
W kategorii Raptor zgłosiło się aż 16 robotów co było największym jak do tej pory wynikiem. W tej kategorii brały udział roboty, których waga nie mogła przekroczyć 1 funt, czyli około 453 gramów. Roboty podzielono na cztery grupy i każdy robot rozegrał 3 walki. Z grupy wyłoniono dwa roboty, które awansowały do fazy ćwierćfinałowej.
Robot CZ1 nie miał szczęścia w fazie grupowej i dwa razy została mu oderwana broń. Pierwszy raz było to w trakcie walki z robotem Killerek gdzie CZ1 górował nad przeciwnikiem niszcząc jego armor ale zaplątał się w jego części metalowej broni. Drugi raz Naszego robota pokonała siekiera niszcząc całkowicie mocowanie broni.
Robot Oczopląs przeszedł fazę grupową, ale w walce ćwierćfinałowej został trafiony młotkiem i zdominowany przez swojego przeciwnika.
Robot Byku również przeszedł fazę grupową, natomiast w ćwierćfinale zmierzył się z robotem Olimp który sprowadził go pod siekierę gdzie dostał kilkukrotnie aż w końcu zapaliła się elektronika. Robot został „ewakuowany” poza budynek i tam udało się go uratować odpinając baterie bez uszczerbku an zdrowiu żadnego z uczestników oraz widzów. Cała obudowa robota została doszczętnie zniszczona. Robot Olimp tak, poza tym zdobył drugie miejsce na zawodach :).
W Kategorii Antweight, gdzie waga robota przypomnę nie mogła przekroczyć 150 gramów wystawiliśmy jednego przedstawiciela, był to Robot Moskit. W tej kategorii zgłosiło się sumarycznie 7 robotów. Nasz robot, wyszedł z fazy grupowej i awansował do półfinałów. W półfinałach pokonał na punkty swojego przeciwnika, robota o nazwie Tarczownik. Niestety nie przystąpiliśmy z Naszym robotem do walki finałowej.
Zawody zakończyliśmy dwoma ćwierćfinałami i jednym wygranym półfinałem. Jak na pierwsze nasze zawody jest do bardzo dobry wynik. Samo wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i przyciągnęło wielu widzów zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Z informacji prezentowanych w trakcie transmisji na żywo powiedziano, że mogło być nawet 7 tysięcy widzów w czasie całej imprezy. W turnieju mogło brać udział nawet 280 robotów i 400 uczestników.
Był to świetny czas na jednoczesną wymianę doświadczeń i umiejętności. Dodatkowo na zawodach rozegrano jeszcze zawody w innych konkurencjach: m.in.: sumo, linefollower, drone, micromouse, robosprint, freestyle o czym można więcej dowiedzieć się na stronie https://www.roboticarena.pl/pl/
Już mamy apetyt na więcej i chęć uczestnictwa w turnieju w przyszłym roku. Aby jeszcze lepiej przygotować się do kolejnej edycji chcielibyśmy w pracowni robotyki MDK Świdnica przygotować arenę, na której w sposób bezpieczny będziemy mogli testować nasze konstrukcje i pomysły. Budowa takiej areny to koszt ponad 2 tysięcy złotych, ponieważ pleksa z którego m.in. jest przygotowywana arena do walk jest drogim materiałem, a potrzebujemy płyty 150 cm o grubości minimum 5 mm. W związku z tym nie osiadamy na laurach tylko już planujemy kolejne konstrukcje i przede wszystkim musimy poszukać sposobu na pozyskanie środków na budowę areny.
Roboty, które brały udział w zawodach można od dziś zobaczyć w szklanej gablocie na korytarzu MDK na ul. Nauczycielskiej, 1 piętro obok sekretariatu. Będą one wystawione do drugiej połowy maja 2023.
Gratulacje dla wszystkich konstruktorów i zawodników.
Nauczyciel i prowadzący Koło Robotyki w MDK Świdnica
Zbigniew Brożbar