Na warsztatach muzyki dawnej w Trutnowie

Solistki ze Studia Piosenki Agnieszki Banach dla Dzieci i Młodzieży oraz zespół muzyki dawnej „Totus Musicus” uczestniczyli w 3-dniowych warsztatach muzyki dawnej. Ta 8 – osobowa grupa młodzieży pojechała do Trutnowa na zaproszenie tamtejszych władz i lokalnej szkoły muzycznej Zakladny Umelecka Skola.

Warsztaty te organizowane były w ramach projektu Świdnicki Gryf- Trutnowski Smok, a odbyły się w wniach 7-9 maja w szkole muzycznej w Trutnowie. Głównym prowadzącym był Pan Martin Liczka, zespół pracował też pod kierunkiem swojego opiekuna Agnieszki Banach.

 • Tematem przewodnim warsztatów była muzyka średniowiecza i renesansu oraz czytanie dawnych tabulatur lutniowych i gitarowych. Młodzież doskonaliła swoje umiejętności w grze na gitarze i lutni oraz fletach prostych. Prowadzone też były warsztaty wokalne pod kątem wykonawstwa muzyki dawnej – wspomina Agnieszka Banach.

  Młodzież polska i czeska śpiewała XIII-wieczne Cantigas de Santa Maria oraz renesansowe psalmy Mikołaja Gomółki, w tłumaczeniu Jana Kochanowskiego. Warsztaty zakończyły się wspólnym koncertem grupy polskiej i czeskiej, który odbył się na scenie w Rynku. Koncert ten był jednocześnie jednym z punktów programu 10-tych jubileuszowych obchodów święta trutnowskiego smoka, tym razem pod hasłem „Już Go Niosą”.

  Podczas pobytu na warsztatach uczestnicy nie tylko pracowali, ale również zwiedzali miasto i okolice, odwiedzili Galerię Draka, poznali dokładnie piękny budynek szkoły muzycznej, z jego zakamarkami i bogatą historią. Między warsztatami i próbami do koncertu codziennie uczestniczyli w imprezach i koncertach towarzyszących obchodom uroczystości „Już Go Niosą”. Dzięki temu lokalnemu świętu i organizowanemu z tej okazji jarmarkowi młodzież mogła poznać czeskie specjały kulinarne i lokalne rękodzieło.

  To był już drugi wyjazd zespołu muzyki dawnej „Totus Musicus” do zaprzyjaźnionego Trutnowa. Ta współpraca to efekt nawiązania kontaktu z nauczycielami z czeskiej szkoły muzycznej podczas jesiennego wyjazdu zespołu na podobne warsztaty. Pierwsze spotkanie zaowocowało wspólnym koncertem kolędowym w sali teatralnej ŚOK w grudniu ubiegłego roku, kiedy to grupa czeskiej młodzieży, wraz z opiekunem Panem Martinem Liczką, przyjechała do Świdnicy na nasze zaproszenie. Teraz był kolejne wspólne muzykowanie i występy w Trutnowie.

 • To na pewno to nie koniec tak dobrze rozpoczętej współpracy. Szkoła muzyczna w Trutnowie obchodzi w najbliższym roku 70-lecie swojego istnienia, a dyrektor Blanka Matysková wyraziła chęć wspólnych działań także w związku z obchodami jubileuszu szkoły – podkreśla Agnieszka Banach.

  Młodzież z pracowni muzycznej MDK „Bartek” wróciła z Trutnowa bardzo zadowolona i na pewno chętnie pojedzie tam jeszcze nie raz. Takie wyjazdy to najlepsza forma zdobycia
  nowych umiejętności, przygotowania repertuaru i oczywiście integracji zespołu. W takie działania zawsze warto inwestować.

Loading