NA CELOWNIKU TATRY

Nasze Koło przygotowuje się do Wakacyjnego Obozu Wędrownego „Tatry 2020” . Grupa młodsza przygotowała się solidnie do zajęć, których tematem dzisiaj był Giewont. Powstało kilka pięknych ilustracji tego kultowego dla Polaków Szczytu, a za które dziękujemy Agatce i Karolinie. Piotr, także naszkicował pasmo Giewontu i przygotował tekst, który zamieszczam. Dziękuję za przygotowanie dla naszego Koła ciekawej Pogadanki o jednym z celów naszego Obozu. Oto tekst opracowany przez Piotra Z:

Historia: Najstarsze dokumenty mówią o istnieniu w XVI w. kopalni miedzi „Gyewant” w ścianie Giewontu. Nie jest jednak wyjaśnione skąd wzięła się nazwa góry. Nazwa góry wywodzi się prawdopodobnie od słowa z j. niemieckiego „Wand” (ściana, skała), ale według M. Zaruskiego, podobnie jak inne nazwy pochodzi ona z nazwiska. Do tej pory żyje ród Giewontów . Giewont to góra symbol, której zarys jest kojarzony ze śpiącym rycerzem. Jedna z wersji legendy o rycerzach śpiących pod Tatrami, którzy obudzą się gdy Polska znajdzie się w zagrożeniu umiejscawia ich pod Giewontem. Walery E. – Radzikowskipisał w 1880 r. pisał: „Z każdej chaty Giewont widać, więc należy mu się tytuł tatrzańskiego króla”. W Giewoncie tkwi również wiele jaskiń….

… i w tym miejscu Piotr kontynuował swą opowieść, od czasu do czasu zerkając na samodzielnie przygotowany szkic mapy, który zamieszczam poniżej….

Dziękujemy Piotrowi. Zapraszam do przygotowania kolejnych tematów i opracowywania „Pogadanek Przodownickich” Natępny temat przewodni to Kasprowy Wierch…

Loading