Muzyczna „Nie-Nuda” czeka! – Spotkanie nr 32 („Klawiaturowa” środa:)

Cześć „Klawiaturo” i wszyscy zainteresowani z innych grup! Jak na dzień instrumentalistów przystało będzie „nutowo”, ale też patriotycznie – jak w całym tym tygodniu. Przypominamy jakie to święta będziemy obchodzić w najbliższym czasie, przypominamy piosenki, hymny i symbole ważne dla każdego z nas. W związku z tymi świętami także przez MDK organizowane są różne imprezy on-line link: https://mdk.swidnica.pl/obchody-swiat-majowych/,   – zobaczcie! Warto też poczytać poniedziałkową”Nie -Nudę” – link: https://mdk.swidnica.pl/muzyczna-nie-nuda-czeka-spotkanie-30-timkowy-poniedzialek/   i wtorkową link: https://mdk.swidnica.pl/muzyczna-nie-nuda-czeka-spotkanie-31-wokalno-wirusowy-wtorek/   i  odpowiedzieć na zagadki, posłuchać utworów. Niektóre z nich także i dziś zaprezentuję, ale dla instrumentalistów będzie trochę inne z nimi zadanie.

Dzięki Patrycji mamy już fotograficzną podpowiedź do jednej z zagadek z tego tygodnia:)

Już za kilka dni : 1 maja – Święto Pracy, Dzień Flagi – 2 maja, Święto Konstytucji 3-Maja, niedługo potem Dzień Zwycięstwa –  8 maja, a w tym roku również 100 rocznica urodzin papieża Polaka – Jana Pawła II – 18 maja. Zachęcam więc wszystkich do pogrania i pochwalenia się swoimi umiejętnościami – instrumentaliści od zawsze występują na patriotycznych imprezach – keyboardziści, fleciści, gitarzyści. Oto kilka wspomnieniowych zdjęć:

                 

Dzisiejsza zagadka nutowa też nawiązuje do tematyki patriotycznej – to popularna piosenka żołnierska i jednocześnie dzisiejsze zadanie dla instrumentalistów. Jaka to melodia?

Zagadka 32

Podaj tytuł tego utworu/1pkt.      Podpisz nazwy wszystkich dźwięków /3pkt.      I jak zwykle można ten utwór zaśpiewać lub…..

Zadania dla grupy „Klawiatura” i wszystkich chętnych!

I. Nauczcie się grać melodię zagadki 32

  1. tylko prawą ręką (ewentualnie wcześniej podpisując nazwy dźwięków) – palcowanie podane
  2. prawą ręką i lewą (jednym palcem lub pełnym chwytem, akordy: C, F, G) – bez włączania sekcji automatycznego akompaniamentu
  3. włącz sekcję automatycznego akompaniamentu Style (Rhytm) – wybierając dowolny „marsz” lub rytm na 2 albo 4 (np. pop) i ustaw tempo na 100 lub tak, żeby grać poprawnie melodię (może być wolniej lub szybciej)
  4. zagraj cały utwór 3 razy, zmieniając za każdym razem brzmienie Tone (Voice), np. piano (pianino), guitar (gitara), brass (zespół instrumentów dętych)
  5. wprowadź do gry funkcje dodatkowe brzmienia: dual (dodatkowy instrument), harmony (drugi głos)
  6. wprowadź do gry funkcje dodatkowe wykonania: intro (wstęp – przed pierwszym wykonaniem), ending (zakończenie) – po ostatnim wykonaniu.

Udało się? BRAWO!!!!  Czekam na Wasze prezentacje, ale pamiętajcie, każdy gra na swoim poziomie.

Początkujący mogą zagrać tylko punkt 1, zaawansowani w tempie nawet 120 wszystko do punktu 6 i nawet…7:), wymyślając własną wersję tej popularnej piosenki, dodając inny utwór, tworząc wiązankę.

Gitarzystki też zachęcam do wspólnego grania z keyboardzistami, dla Was są punkty 1-3, a reszta to inwencja własna, np. wstęp to rytm wystukiwany na pudle gitary, no i odpowiednie „bicie”, tutaj pasuje takie:   ,

a i tę melodię wygodniej zagrać nieco wyżej, oto wersja nutowa dla gitarzystek:

Wszystkie przesłane wykonania zaprezentuję na naszym koncercie – grajcie! Może połączę to w jedno zespołowe wykonanie?

II. Posłuchajcie i …

Grając na keyboardzie najlepiej wybrać dźwięk trąbki albo fletu. Podpowiem, że pierwszy dźwięk to  C

Pamiętajcie o postawie zasadniczej podczas śpiewania hymnu Polski – powinna być godna takiej pieśni. Patrycja nawet przesłała swoje wykonanie hymnu, prezentując odpowiednią postawę.    i jak powinno się otwierać usta podczas śpiewania , nie tylko hymnu. Spójrzcie też na piękny strój i  kotylion- wszystko perfekcyjnie dobrane! To zdjęcia, a koncert za tydzień:)

Oczywiście pracujcie też nad poprzednio zadanym materiałem –  link:  https://mdk.swidnica.pl/muzyczna-nie-nuda-czeka-spotkanie-27-klawiaturowa-sroda/ , ale ten tydzień niech będzie patriotyczny.

Przypominam, o patriotycznym koncert on-line pt. „Rozpłynęła się już pieśń radosna” w wykonaniu uczestników zajęć pracowni muzycznych i teatralnych MDK , który emitowany będzie na  stronie i facebooku MDK 1 maja o godz. 16.00. Swoje propozycje występu mógł przesłać każdy i dlatego będą tam też występowali nasi uczestnicy. Ale nadal bardzo proszę wszystkich chętnych do przesłania jak najszybciej swoich prezentacji piosenek patriotycznych (śpiew, gra na instrumentach) – także dzisiejszej zagadki. Mogą to być nagrania z wcześniejszych występów, solo lub z zespołem, które macie w swoich „pamiętnikach”  albo przygotowane teraz.  Przesyłajcie mailowo: a.banach@mdk.swidnica.pl lub telefonicznie przez aplikację WhatsApp – w formie mp4 (filmik video) lub mp3 (nagrany tylko dźwięk, np. przez dyktafon w telefonie) i wtedy dodatkowo kilka Waszych zdjęć- zrobię prezentację.  W koncertowy piątek 8-maja wszyscy macie szansę wystąpić.  Wszystkie nowe i „stare” popisy z piosenkami patriotycznymi zaprezentuję na naszej stronie! I oczywiście nagrodzę każdy występ dodatkowymi 5 punktami. Przesyłajcie –  już dostałam siedem! Zachęcam też do udziału w miejskim konkursie plastycznym link:  https://mdk.swidnica.pl/miejski-konkurs-plastyczny-online/  – możecie wygrać pizzę! I róbcie kotyliony wg instrukcji pracowni „Agrafka” np. najprostsza wersja: https://mdk.swidnica.pl/jak-zrobic-kokarde-narodowa-cz-iii/

Wszystkich zachęcam  do pracy nad zagadkami, wybranymi utworami oraz piosenkami i dzielenia się swoimi osiągnięciami i wątpliwościami ze mną za pośrednictwem aplikacji telefonicznych i mailowo: a.banach@mdk.swidnica.pl – Zawsze pomogę!

Pozdrawiam i zapraszam do kolejnej „Nie!-Nudy” –  cdn.

Agnieszka Banach

 

Loading