Muzyczna „Nie-Nuda” czeka !- Spotkanie 49 („koncertowy”piątek:)

Witam wszystkich koncertowo, jak na piątkową „Nie-Nudę” przystało. Kończy się pierwszy tydzień zajęć stacjonarnych w MDK. Coraz odważniej i liczniej przychodzicie na zajęcia. Znów z naszej pracowni słychać granie i śpiewanie. A śpiewania i o śpiewaniu było też sporo w tym tygodniu w naszej „Nie-Nudzie”. Rodzaje głosów ludzkich macie już pewnie „w małym palcu”, a od wczoraj działacie zawsze na „wysokim c”. Ach te powiedzonka! Dlatego dzisiejszy koncert też będzie poświęcony muzyce wokalnej. I to takiej z najwyższej półki – super wykonawcy, niesamowite głosy, bardzo wysokie dźwięki!

Choć do MDK-u można już przyjść i w małych grupach popracować, to jednak koncerty nie mogą się jeszcze odbywać „na żywo” w dużych salach i z udziałem publiczności. Artyści tęsknią za występami i nagrywają teledyski solo lub zespołowo

a w Internecie można posłuchać koncertów z pustych sal operowych czy placów, jak choćby ten koncert z pięknego Mediolanu, jednego z najbardziej dotkniętych pandemią miejsc:

Jednak na razie musimy się zadowolić koncertami w zaciszu domowym. Dzisiaj zapowiedziane już wcześniej „smakołyki” operowe w najlepszym wydaniu. Właśnie o to chodzi, aby słuchać muzyki w dobrych wykonaniach. Na słowo „opera” wiele osób się krzywi – nudne, piszczą, nie rozumiem, nie lubię, za trudne…itp.,itd . Ja dziś nie będę opowiadać o operze – dla chętnych do poczytania: http://www.muzykotekaszkolna.pl/wiedza/gatunki/opera/ , ale zaproponuję kilka „hitów” operowych w najlepszym wykonaniu – czyli ta zwane operowe „górne c”:) Mam nadzieję, że posłuchacie z przyjemnością, a jak będzie już można to pojedziecie na spektakl operowy do Wrocławia, albo  – czego serdecznie Wam życzę – do „La Scali”  w Mediolanie.

To zapraszam na koncert. To lubi pani Agnieszka. Może polubisz i Ty?

ODKRYWAMY „NOWE – DOMOWE” SALE KONCERTOWE

Oczywiście  zaczynamy od supportu. Skoro dzień wokalny i operowy to posłuchajmy Zosi , która nam zaśpiewa swoją filmowa piosenkę i doda odwagi kolejnym występującym – Marii Callas, Aleksandrze Kurzak, Montserrat Cabale, Luciano Pavarotti… 🙂  A warto wspomnieć, że film to taka troszeczkę opera, a szczególnie jeśli to jest film muzyczny czyli musical. Dlatego teraz wystąpi Zosia Gołowkin w „arii” czyli piosence  z filmu „Książę Czaruś”

A oto pozostali dzisiejsi artyści, kompozytorzy i ich piękne arie operowe. Posłuchajcie…

Najpierw słynne panie – soprany, mezzosoprany, alty:

Teraz słynni panowie – tenory, barytony , basy:

I coś zespołowo duety, tercety, chór, jak to w operze:

i taka ciekawostka : Freddy Mercury i Luciano Pavarotti w arii „Nessun dorma” z opery „Turandot” – G.Puccini –https://youtu.be/iMXa9uDZV2A

I to wszystko na dziś – jeszcze tylko zagadka. I choć jest grana, to jest to utwór wokalny, czyli…jaka to melodia? Dzisiejsza zagadka to taki koncert na zakończenie w wykonaniu Tosi Teuerle. Wprawdzie utwór jest z gatunku poważnych, ale wcale poważnie wykonany nie stał:)

Zagadka 49

  • Podaj pełen tytuł utworu i kompozytora/2 pkt   ,
  • Czy wiesz czego hymnem jest ten utwór? /1 pkt.
  • Na jakiej gitarze gra Tosia?/1pkt.

Na dziś to już wszystko.  Czekam na Wasze prace, odpowiedzi, zdjęcia i   nagrania  – zróbmy wspólną prezentację – najlepiej z piosenką „A ja wolę moją mamę”!  Przesyłajcie telefonicznie (WhatsApp,  sms) ,  mailowo: a.banach@mdk.swidnica.pl  lub przynoście osobiście na zajęcia. Czekam na Was w  pracowni! Pamiętajcie o kartach zapisuhttps://mdk.swidnica.pl/pracownia-muzyczna-i-nie-nuda-wazna-informacja/ Wszelkie publikacje na naszej stronie tylko za zgodą Waszą i Waszych Rodziców.

Pozdrawiam i zapraszam do kolejnej  zagadkowej „Nie!-Nudy” –  cdn.

Agnieszka Banach:)

PS. A żeby Wam się lepiej ćwiczyło piosenkę „A ja wole moja mamę” dziś pracujcie razem z Klaudią,  która też już przesłała swoja wersje piosenki:

Loading