Muzyczna „Nie-Nuda” czeka! – Spotkanie 36 („Klawiaturowa” środa:)

Witam moją „Klawiaturę” czyli klawiszowców, gitarzystów i wszystkich lubiących pograć na instrumentach! Dziękuję za grane odpowiedzi na zagadki z ubiegłego tygodnia. Oto jedna z nich w wykonaniu Michała:

Pamiętajcie, nawet jeśli pojawiła się odpowiedź na zagadkę, to zawsze można jeszcze przesłać swoje nagranie, fotografię z podpisanymi dźwiękami czy rysunek. Albo wszystkie te rzeczy naraz:) Za każdą aktywność możecie zdobyć przynajmniej 3 punkty – to czasem więcej niż za zwykłą odpowiedź. I dlatego niektórzy mają tak dużo punktów – przesyłają prace, pytają mnie o zdanie, proszą o radę. Wszyscy tak róbcie! Niedawno z punktacją „wystrzeliła” tak Zosia, przesyłając rysunki i filmy ze swoimi granymi odpowiedziami czy śpiewem. Działajcie w domu według moich wskazówek i chwalcie się tym, co robicie. A czasem są to naprawdę niesamowite wydarzenia, tak jak udział Tosi i Oli w Gitarowym Rekordzie Guinnessa on-line, o którym pisałam wczoraj link: https://mdk.swidnica.pl/tosia-teuerle-i-ola-koskiewicz-z-kola-klawiatura-zagraly-w-najwiekszej-orkiestrze-gitarowej-swiata-najnowsze-wiadomosci-z-muzycznej-nie-nudy/

Dziś chciałabym przedstawić Wam fascynujący świat brzmień keyboardów. Oczywiście wszystko zależy od jakości instrumentu, ale nawet najprostszy keyboard ma w sobie wiele tonów, które warto odkrywać i wykorzystywać. Oto keyboardy, na których gracie na zajęciach koła „Klawiatura” i ich możliwości brzmieniowe:

1. Roland E-09  to instrument dość prosty w obsłudze, ale o wielkich możliwościach. Zawsze polecam go początkującym instrumentalistom, choć i zaawansowani keyboardziści mogą na nim „poszaleć” – oto co kryje w sobie:

i możliwości nie tylko brzmieniowych:  https://youtu.be/hkgaficTi78

2.  Yamaha PSR-S670 – to instrument bardziej skomplikowany, ale jak się z nim uczeń zaprzyjaźni, to gra na nim jest prawdziwą przyjemnością, nawet dla początkującego klawiszowca.  Coś o tym mogłaby powiedzieć Lila:) Oto prezentacja jego brzmień:

3.  Yamaha DGX-505 – to takie nasze keyboardowe pianino – ulubiony instrument Michała i Mai. Na tym keyboardzie:

Pamiętajcie: Pianino czy fortepian to pięknie brzmiące instrumenty, ale warto być multinstrumentalistą czyli umieć grać na wielu instrumentach jak prezentowani niedawno w „Nie-Nudach” Andreas Vollenweider czy Jean- Michel Jarre. I choć Wy będziecie grać na różnych instrumentach przy pomocy tej samej klawiatury – to jednak liczy się efekt! Widzieliście to na przykładzie instrumentów z naszej pracowni, zobaczcie co możecie „wyczarować” na własnych keyboardach.

 Zadania dla koła „Klawiatura” i wszystkich chętnych!

wciskając funkcje Voice lub Tone na swoim instrumencie posłuchajcie wszystkich brzmień jakie tam się znajdują, zobaczcie jak są pogrupowane,   porównajcie z prezentowanymi dziś instrumentami, a następnie….

  1. Zagrajcie gamę C-dur wg wskazówek z 27 „Nie-Nudy” https://mdk.swidnica.pl/muzyczna-nie-nuda-czeka-spotkanie-27-klawiaturowa-sroda/ , wybierając brzmienia z różnych grup:np. piano, organ, guitar, string, vocal, brass, drums
  2. odnajdźcie przycisk „dual” i zagrajcie gamę na dwóch instrumentach jednocześnie!  funkcja dual to 2 brzmienia jednocześnie, jakbyśmy grali na dwóch instrumentach naraz
  3. Popracujcie nad melodią zagadki 32 lub swojego wybranego utworu według takich punktów:
  • tylko prawą ręką (ewentualnie wcześniej podpisując nazwy dźwięków) – palcowanie podane
  • zagraj cały utwór prawą ręką 3 razy, zmieniając za każdym razem brzmienie Tone (Voice), np. piano (pianino), guitar (gitara), brass (zespół instrumentów dętych)
  • włącz sekcję rytmiczną (przycisk „start”), ale jeszcze bez akompaniamentu melodycznego – tempo dowolne (od 60-do 120)  Uwaga – sekcja rytmiczna powinna być ustawiona w rytmie na 2 lub 4 czyli jak większość rytmów w instrumencie, nie może to być walc, który liczymy na 3!
  • zagraj cały utwór 3 razy razem z akompaniamentem rytmicznym, zmieniając brzmienia, włączając również funkcję dual

Tydzień temu, w patriotycznej „Nie -Nudzie” wszyscy mieli za zadanie pracować nad tym samym utworem czyli zagadką 32. Przypominam, że nauka linii melodycznej to dla keyboardzisty dopiero pierwszy etap pracy nad utworem i z tym radzicie sobie świetnie! Bezbłędnie czytacie nuty i staracie się grać odpowiednimi palcami . Od dziś wprowadzamy obowiązek grania na keyboardzie, wykorzystując brzmienia różnych instrumentów. Ale macie jeszcze lewą rękę – ona też chce być ważna:) Korzystając z informacji z poprzedniej „Nie-Nudy” link  https://mdk.swidnica.pl/muzyczna-nie-nuda-czeka-spotkanie-nr-32-klawiaturowa-sroda/ popracujcie nad akordami i lewą ręką.   Pamiętajcie, keyboard może wiele, trzeba tylko wiedzieć, które przyciski kiedy włączać. Oto jak Ola Kwiatkowska opracowała na dwie ręce melodię „Kurki”

A gitarzystki pracują nad swoją wersją zagadki
  • pracujemy nad linią melodyczną czyli gramy melodię
  • ćwiczymy akordy i bicie na dwa

I na koniec dzisiejsza porcja zagadkowych nut. Zawsze daję utwór, który pojawia się na zajęciach – dziś też tak jest 🙂

Jaka to melodia?

Zagadka 36

Podaj tytuł tego utworu i z jakim filmem jest związany? /2pkt.  A za podpisanie nut – tym razem bez pomocnika- dodatkowe 3 pkt.

I jak zawsze zachęcam  do pracy nad zagadkami, wybranymi utworami oraz piosenkami i dzielenia się swoimi osiągnięciami i wątpliwościami ze mną za pośrednictwem aplikacji telefonicznych i mailowo: a.banach@mdk.swidnica.pl – Zawsze pomogę!

Pozdrawiam i zapraszam do kolejnej „Nie!-Nudy” –  cdn.

Agnieszka Banach

Loading