Muzyczna „Nie-Nuda” czeka! – Spotkanie 33 („dawno-fletowy” czwartek:)

Witam w ostatni kwietniowy czwartek:) I jak zawsze będzie trochę bajkowo, bo spotkanie z muzyką dawną to takie przechodzenie „na drugą stronę lustra”, wchodzenie w świat, który dawno minął, ale bardzo intryguje i ciekawi. A i święta majowe świetnie wprowadzają nas w taki klimat, bo dotyczą ważnej dla nas Polaków przeszłości. „Witaj maj, piękny maj, dla Polaków błogi raj” śpiewano ponad 200 lat temu, a my dziś cofniemy się nawet jeszcze bardziej, poznając nie tylko aktualne, ale i najstarsze hymny Polski. Taki wiosenny tydzień z hymnami mamy w muzycznej „Nie-Nudzie”.

A warto przypomnieć, że już tradycją stały się warsztaty nauki hymnu pt. „Wszyscy znamy hymn MDK”, organizowane od wielu lat przez naszą pracownię dla wszystkich uczestników zajęć placówki. Zwykle odbywają się w tygodniu poprzedzającym Dzień Patrona  nazywany „Biegiem Patrolowym śladami Mieczysława-Kozara-Słobódzkiego”, a kwietniową wiosną powtarzamy te spotkania z hymnami, właśnie w nawiązaniu do majowych świąt i jako przypomnienie przed końcem roku szkolnego. Tak wyglądały jesienne spotkanie z hymnem w 2018 i 2019, które trwały nawet cały tydzień, tak aby wszystkie pracownie miały możliwość w nim uczestniczyć. To wspólna nauka Studia Piosenki i zespołu dawnego z naszej pracowni  z pracownią plastyczną p. Eli Tarnowskiej.

1.            2.           

  3.             4.  .         5.                   6.    7.

Na zdjęciach widać pracującą z nami pracownię plastyczną, chyba najczęściej uczestniczącą w naszych warsztatach. Ale uczą się z nami też szachiści, tancerze, aktorzy, bo przecież każdy powinien znać hymn MDK. I tu czas na zagadkę -niespodziankę o numerze  5/3. Zawsze 5 oznaczam dodatkowe zagadki, bo kiedyś o piątce zapomniałam i od razu była 6:) Zagadka będzie dotyczyła zamieszczonych zdjęć.

Zagadka dla uważnych 5/3

Przyjrzyjcie się uważnie 7 zdjęciom (są ponumerowane) i odpowiedzcie, które zdjęcia przedstawiają warsztaty w 2018 roku, a które w 2019. Dla osób, które nie uczestniczyły w tych warsztatach podpowiedź: w 2018 roku pani Agnieszka nie grała na bębenku:) A może na zdjęciach widzicie siebie, albo swoich kolegów? /7pkt.

A skoro każdy powinien znać hymn MDK, no i oczywiście hymn państwowy i to więcej niż 1 zwrotkę:) w takim razie rozpoczynamy kolejne warsztaty!

Dzisiaj wszyscy chętni śpiewają:

Z flecistkami i zespołem dawnym „Totus Musicus”:

I. Zaśpiewajcie hymn państwowy: 4 zwrotki z chórem  https://youtu.be/s82ewEfteHs      lub  “bez pomocnika” https://youtu.be/IeFpBND4w7I  lub 1 zwrotkę z super pomocnikiem – Patrycją Krupką, która przesłała nam swoje nagranie, prezentując piękny strój i odpowiednią postawę!

II. Zaśpiewajcie hymn MDK, tym razem z Klaudią, która przesłała swoje wykonanie hymnu „Jest taki dom” na miejski koncert patriotyczny on-line pt.”Rozpłynęła się już pieśń radosna”, który emitowany będzie jutro czyli 1 maja o godz. 16.00 na stronie i profilu Facebook placówki, więcej informacji o majowych imprezach MDK po linkiem: https://mdk.swidnica.pl/obchody-swiat-majowych/ 

lub zaśpiewajcie sami hymn MDK   Jest taki dom – tekst

więcej informacji o hymnie na stronie MDK w “zakładce” – historia https://mdk.swidnica.pl/misja-mdk/historia/

Jak widać ten tydzień to taki tydzień z ważnymi dla nas hymnami, a skoro dzień „dawny” to

III. Poznajcie lub przypomnijcie sobie i dawne hymny Polski :

  1. Bogurodzica – to najstarszy hymn Polski – pochodzi z ok. XIII wieku czyli powstał ponad 600 lat temu! Nie znamy autora tej pieśni. Często specjalnie twórcy nie podpisywali się pod utworami, ponieważ uważano, że tworzy się na chwałę Boga, a nie po to by się chwalić. Dlatego często dawne utwory podpisywane były : Anonim czyli osoba nieznana.  Nawet najstarsza kronika Polski to Kronika Galla Anonima . Bogurodzica to najstarsza polska pieśń religijna i najstarszy zachowany polski tekst. Rolę hymnu pełniła w XIV–XVIII , był to hymn rycerstwa polskiego. Dziś jest śpiewana jako pieśń patriotyczna , a w nabożeństwach Kościoła katolickiego w Polsce jest hymnem odmawianym w dniu Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja.
  • posłuchajcie:  https://youtu.be/3P2Pr6kUxtA
  • przeczytajcie :  grupa starsza może spróbować zagrać : nuty z teksem Bogurodzica
  • zaśpiewajcie – zadanie dla grupy zaawansowanej „Totus Musicus”
  1. Gaude Mater Polonia – „Ciesz się Matko Polsko” Podaje się, że pieśń powstała w XIII wieku, a autorem muzyki i słów jest Wincenty z Kielc Śpiewało ją rycerstwo polskie po odniesionym zwycięstwie. Później pieśń towarzyszyła uroczystościom narodowym. Dziś najczęściej wykonuje się wersję 4-głosową pieśni, którą opracował w XIX wieku polski nauczyciel i kompozytor Teofil Klonowski. I zawsze słucha się jej z należnym dla hymnu szacunkiem – na stojąco. posłuchajcie: https://youtu.be/NmWPHOggw6A   lub wersja nieco szybsza : https://youtu.be/o_j_N6kUMQo
  2. Rota – pieśń powstała w 1908roku, muzykę skomponował znany polski kompozytor Feliks Nowowiejski, a słynne słowa „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród, nie damy pogrześć mowy…” napisała Maria Konopnicka, poetka i autorka baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Pieśń została po raz pierwszy wykonana publicznie przez kilkuset chórzystów z terenów objętych zaborami 15 lipca 1910 w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie. posłuchajcie   https://youtu.be/EQ016cSV-AI    , a teraz może zaśpiewajcie  https://youtu.be/8hEY52N_Oo4

A na zakończenie dla flecistek i zespołu „Totus Musucus”

….specjalna wersja na flet i harfę wczorajszej patriotycznej zagadki 32 :

Pamiętajcie –  że w tym zapisie nutowym wszystkie nuty h gramy jako „b”, ponieważ przy kluczu jest zapisany bemol dla nuty h czyli hes zwykle nazywany „b”. Zachęcam do zagrania tej melodii i odgadnięcia zagadki 32!

dla przypomnienia: chwyt „b” na flecie:       Harfa jest odpowiednio nastrojona – można grać:)

Więcej informacji we wczorajszym wpisie – 32 „Nie -Nuda”:  https://mdk.swidnica.pl/muzyczna-nie-nuda-czeka-spotkanie-nr-32-klawiaturowa-sroda/

I na koniec nasza dzisiejsza zagadka 33:

Zagadka 33

Posłuchajcie i powiedzcie w jakim języku śpiewane są prezentowane dziś hymny: 1)Bogurodzica, 2)”Gaude Mater Polonia” i  3)”Rota” /3 pkt. A może potraficie zauważyć czym różni się wykonanie Bogurodzicy od pozostałych dwóch hymnów? /2pkt.

To wszystko na dziś. Odpoczywajcie, śpiewajcie, grajcie, słuchajcie….i pamiętajcie o  patriotycznym koncert on-line pt. “Rozpłynęła się już pieśń radosna” w wykonaniu uczestników zajęć pracowni muzycznych i teatralnych MDK , który emitowany będzie na  stronie i facebooku MDK 1 maja o godz. 16.00. Swoje propozycje występu mógł przesłać każdy i dlatego będą tam też występowali nasi uczestnicy. Ale nadal bardzo proszę wszystkich chętnych do przesłania jak najszybciej swoich prezentacji piosenek patriotycznych (śpiew, gra na instrumentach) – także dzisiejszej zagadki. Mogą to być nagrania z wcześniejszych występów, solo lub z zespołem, które macie w swoich “pamiętnikach”  albo przygotowane teraz.  Przesyłajcie mailowo: a.banach@mdk.swidnica.pl lub telefonicznie przez aplikację WhatsApp – w formie mp4 (filmik video) lub mp3 (nagrany tylko dźwięk, np. przez dyktafon w telefonie) i wtedy dodatkowo kilka Waszych zdjęć- zrobię prezentację.  W koncertowy piątek 8-maja wszyscy macie szansę wystąpić.  Wszystkie nowe i “stare” popisy z piosenkami patriotycznymi zaprezentuję na naszej stronie! I oczywiście nagrodzę każdy występ dodatkowymi 5 punktami. Przesyłajcie –  już dostałam siedem! Zachęcam też do udziału w miejskim konkursie plastycznym link:  https://mdk.swidnica.pl/miejski-konkurs-plastyczny-online/  – możecie wygrać pizzę! I róbcie kotyliony wg instrukcji pracowni “Agrafka” np. najprostsza wersja: https://mdk.swidnica.pl/jak-zrobic-kokarde-narodowa-cz-iii/

Wszystkich zachęcam  do pracy nad zagadkami, wybranymi utworami oraz piosenkami i dzielenia się swoimi osiągnięciami i wątpliwościami ze mną za pośrednictwem aplikacji telefonicznych i mailowo: a.banach@mdk.swidnica.pl – Zawsze pomogę!

Pozdrawiam i zapraszam do kolejnej “Nie!-Nudy” –  cdn.

Agnieszka Banach

Loading