Muzyczna „Nie-Nuda” czeka! – Spotkanie 23 (czwartek:)

Dzień dobry! Dziś „fletowo -dawny” czwartek. Wokalistki mogą sprawdzić ” co zadane” w ich wtorkowej „Nie-Nudzie”, keyboardziści w środowej, „Timki” poniedziałkowej,  a ja zapraszam wszystkich na „drugą stronę lustra” czyli przenosimy się w czasie razem z flecistkami i zespołem dawnym „Totus Musicus”.

Były już zagadki związane z instrumentami zespołu „Totus Musicus”, ale nie prezentowałam ich bliżej. Ostatnio dowiedzieliście się o rodzajach fletów podłużnych inaczej blokowych, popularnie nazywanych prostymi. Cały czas czekam na prawidłową odpowiedź na zagadkę 17, otrzymałam już odpowiedzi, ale tylko częściowo poprawne. Dla ułatwienia podaję zdjęcie, na którym widać wszystkie rodzaje fletów podłużnych, a w zespole dziewczęta też grają na fletach różnej  wielkości – przyjrzyjcie się uważnie zdjęciom i nagraniom. A jak jeszcze podpowiem, że jego nazwa rozpoczyna się na-a….:)

Takie flety mamy w naszej pracowni : a z tego zestawu tylko sopran, alt i tenor: 

Flet prosty to jeden z najstarszych instrumentów muzycznych, należy do grupy instrumentów dętych drewnianych i dość łatwo można nauczyć się na nim grać proste melodie. Dawniej był to solowy instrument koncertowy  http://www.muzykotekaszkolna.pl/wiedza/instrumenty/flet-podluzny/ , dzisiaj wyparł go jego młodszy brat flet poprzeczny http://www.muzykotekaszkolna.pl/wiedza/instrumenty/flet-poprzeczny. Nawet Maja postanowiła dodatkowo uczyć się od tego roku  gry na flecie poprzecznym i przygotowała utwór „Obój Gabriela”, na takim właśnie flecie. W ostatni piątek słuchaliśmy jej wykonania na flecie prostym sopranowym https://youtu.be/xZIAQU8k6YI, a dziś posłuchajmy jak Maja gra na flecie poprzecznym. Na pewno doczekamy się jeszcze wersji tego utworu na flecie altowym, na którym brzmi najlepiej.

Flet poprzeczny też należy do grupy dętych drewnianych, choć współcześnie wykonuje się go głównie z metali – niklu, srebra, złota, a nawet z platyny. Jednak do XX wieku produkowano jeszcze jednak niemal wyłącznie flety poprzeczne drewniane. Ciekawostką jest, że flet bywa wykorzystywany przy leczeniu astmy. Jego skuteczności dowodził m.in. znany czeski profesor i flecista – Václav Žilka. Dziś flety podłużne (proste) ze względu na koszty i ochronę środowiska często robione są też ze specjalnie stworzonego  tworzywa, które bardzo dobrze zastępuje drewno. Dźwięk wydobywany na fletach drewnianych jest zdecydowanie ładniejszy, jednak i na plastikowym można uzyskać piękne brzmienie. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest flet drewniany z higienicznym plastikowym ustnikiem lub wykonany z tworzywa ABS wysokiej jakości np. firmy Yamaha. A o flet z tworzywa za to  łatwiej dbać! Ostatnio podałam , jak powinno się czyścić flet….https://mdk.swidnica.pl/muzyczna-nie-nuda-czeka-spotkanie-17-wtorek/

Pamiętajcie! Od czystości fletu zależy jego dźwięk. Nie wystarczy czyścić samym wyciorem, który też często jest zakurzony. I ważne : flet nie lubi być samotny – szczególnie jeśli cały jest drewniany. Wtedy się rozleniwia i nie ma siły grać – piszczy, buczy albo szumi. Dbajcie o Wasze flety, bądźcie ich przyjaciółmi, pamiętajcie o nich na co dzień. W grze na flecie bardzo ważny jest oddech, dlatego zawsze polecam wykonywać flecistkom ćwiczenia emisyjne – te, które podaję wokalistom, a przede wszystkim ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne : https://youtu.be/pZnl8-Vly9shttps://www.youtube.com/watch?v=6izGN4ta4Vw https://www.youtube.com/watch?v=SqVKlQfPTV0     Przypominam: ćwiczenia emisyjne przydadzą się nie tylko flecistkom, ale wszystkim , którzy używają głosu czyli każdemu! Grającym na harfie czy bębnie również:)  Dlatego „rozciągamy oddech”🙂 , żeby jak najdłużej można było nim operować podczas gry lub śpiewania. Oto ćwiczenia:

 W pozycji stojącej, rozluźnionej wykonujemy wdech nosem, a następnie stopniowo, wolno pozbywamy się powietrza ustami (wykonujemy 3 razy).
 Bierzemy wdech i jak najdłużej wybrzmiewamy głoskę „s” – po prostu „syczymy” jak wąż
 Za pomocą wydychanego powietrza staramy się utrzymać na ścianie kartkę papieru lub lżejszą serwetkę

A teraz już gramy:

  1. Wszyscy pracujemy nad utworem “Pues que ya nunca nos veis” https://youtu.be/tYThmhKmsZQ , którego słuchaliśmy też w wykonaniu „Totus Musicus” https://youtu.be/rBEJlJnuKKE
  2. młodszym flecistkom proponuję rozwiązać i poćwiczyć wczorajszą zagadkę 22
  3. grupa starsza „Totus Musicus” pracuje nad utworem  „Santa Maria” https://youtu.be/JToiSCHBi9Q.  – górny głos w „Santa Maria” grają: flet sopranowy i tenorowy, środkowy głos flet altowy, najniższy głos – harfa.
  4. Pracujcie w wolnych chwilach nad naszymi wybranymi utworami, do który linki podałam już wcześniej (czwartkowe i wtorkowe wpisy) i rozwiązujcie „grająco” zagadki
I  czas na codzienną zagadkę:

Zagadka 23

Jak nazywają się instrumenty widoczne na zdjęciu? /3 pkt.  Który z instrumentów nie pasuje do pozostałych i dlaczego?/2pkt.

A na koniec śpiewająca podpowiedź do zagadki 21, którą przesłała Ola   https://youtu.be/rTYX3H3wDUc

Czekam na wasze relacje z nauki – jeśli macie problem, kontaktujcie się on-line przez WhatsAppa, najlepiej w godzinach Waszych zajęć lub przesyłajcie swoje nagrania audio lub video telefonicznie lub mailowo: a.banach@mdk.swidnica.pl , tak jak wszyscy „zagadkowcy” i „zadaniowcy”. Chciałabym usłyszeć, jak gracie  same lub  z przesłanymi przeze mnie nagraniami (linki powyżej)

A wszystkim, którzy pracują ze mną – serdecznie dziękuję! Kolejna punktacja podana zostanie w najbliższy poniedziałek.

Pozdrawiam i zapraszam do kolejnej „Nie-Nudy” – cdn.:)

Agnieszka Banach

 

Loading