Muzyczna „Nie-Nuda” czeka! – Spotkanie 15 (piątek:)

I znów piątek – dzień koncertowy. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie proponowanymi koncertami. Cieszę się, że słuchacie ich i oglądacie razem z Waszymi Rodzicami. O to mi właśnie chodziło. I obyśmy mogli jak najszybciej uczestniczyć w takich koncertach „na żywo”.

A teraz zapraszam już na nasz cykl:  „Nowe Domowe Sale Koncertowe” i kolejną zagadkę -15

ODKRYWAMY „NOWE – DOMOWE” SALE KONCERTOWE

Dzisiaj jako support (co to jest pisałam w poprzedni piątek:)

wystąpi Patrycja, śpiewając i grając na własnoręcznie wykonanym instrumencie!

link:  https://youtu.be/NrJwlY0XF5o

 i Milenka tańcząc i śpiewając piosenkę „Święty uśmiechnięty” https://youtu.be/YKrxK_kljkw

Brawa dla Milenki – nowej uczestniczki naszych zajęć na odległość.

A oto moje dzisiejsze propozycje czyli co lubi pani Agnieszka. Może polubisz i Ty?

Przedstawiam wszystkim niesamowitego muzyka –  przed Państwem światowej sławy wenezuelski dyrygent i skrzypek :

Gustavo Dudamel

Na jego koncertach nie można się nudzić – niezależnie jakie utwory prezentuje z prowadzoną przez siebie orkiestrą. Miałam okazję być koncercie tego mojego ulubionego dyrygenta, w programie były utwory wyjątkowo „poważne” – Mahlera, Szostakowicza, Bernsteina – kim są ci panowie?!- spytacie. Słuchałam z zapartym tchem! On dyryguje nie tylko orkiestrą, on dyryguje również publicznością! Zaskakuje, zadziwia, rozbawia. Nie pośpimy na tych koncertach:) Posłuchajcie:

i tu nadszedł czas na  zagadkę

Zagadka 15

Co różni  orkiestry w pierwszym (1) i drugim (2) wykonaniu tego utworu ?

Gustavo Adolfo Dudamel Rodrigez, bo tak brzmi pełne jego imię i nazwisko, aktualnie jest dyrektorem muzycznym Filharmonii w Los Angeles oraz dyrektorem muzycznym młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Simona Bolivara w Caracas, ale dyryguje też najlepszymi orkiestrami na całym świecie, a na jego koncerty bilety kupuje się przynajmniej z rocznym wyprzedzeniem. Już jako 4-latek grał razem ze swoim tatą w orkiestrze dla dzieci i młodzieży w swym rodzinnym mieście. Ale nie był wyjątkiem. Wenezuela wprowadziła w 1975r.program „El Sistema”, dzięki któremu darmowe instrumenty i lekcje muzyki dały tysiącom biednych dzieciaków przepustkę do lepszego życia. Powstało tam wówczas aż 125 młodych orkiestr i 180 centrów nauczania, a do dziś działało tam 30 orkiestr symfonicznych. „Orkiestra reprezentuje idealne społeczeństwo, pokazuje im, czym jest odpowiedzialność, praca w grupie, szacunek, kooperacja i etyka pracy” – mówią twórcy programu – „Nie wszystkie dzieci muszą zostać profesjonalnymi muzykami. Mogą być lekarzami, prawnikami albo uczyć literatury. Muzyka zmienia ich na zawsze”. Szkoda, że Wenezuela dziś jest w tak trudnej sytuacji, i to wcale nie z tylko z powodu pandemii. Dlatego warto grać , warto śpiewać, warto wspólnie muzykować.

Można się zastanawiać po co jest taki dyrygent – przecież i tak gra orkiestra. No właśnie. Ale ona gra tak, jak on ją tego nauczy!

oto jak pracuje dyrygent, TEN dyrygent – Dudamel  : raz tu https://youtu.be/kkybXgk_LZY  , raz tam  https://youtu.be/MEeLl9-l63w

a potem słyszymy coś takiego:

czy

To już wszystko na dziś. Było bardziej poważnie, ale mam nadzieję, że zaciekawił Was dzisiejszy koncert.Czekam na wrażenia:)

I oczywiście czekam też na Wasze prace, odpowiedzi, nagrania, zdjęcia – telefonicznie (WhatsApp,  sms) lub mailowo: a.banach@mdk.swidnica.pl  Wszelkie publikacje na naszej stronie tylko za zgodą Waszą i Waszych Rodziców.

Pozdrawiam i zapraszam do kolejnej „Nie!-Nudy” –  cdn.

Agnieszka Banach

Loading