Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Dawnej w Trutnowie w dniach 26-27.11.2016r.

– realizacja projektu  „Świdnicki Gryf – Trutnowski Smok”

Udział zespołu muzyki dawnej „Totus Musicus” i solistek ze Studia Piosenki dla Dzieci i Młodzieży „Bartek” – opiekun: Agnieszka Banach

W dniach 26-27 listopada 2016r. zespół muzyki dawnej „Totus Musicus” oraz solistki ze Studia Piosenki dla Dzieci i Młodzieży z pracowni muzycznej MDK dz. II „Bartek” wraz z opiekunem Agnieszką Banach wyjechali do Trutnowa na 2-dniowe warsztaty muzyki dawnej. Nasza 10 – osobowa grupa była w  Trutnowie na zaproszenie tamtejszych władz w ramach planowanych działań związanych z realizacją polsko-czeskiego mikroprojektu  „Świdnicki Gryf- Trutnowski  Smok”. Warsztaty odbywały sie w tamtejszej szkole muzycznej (Zakladni Umelecka Škola) z którą współpracujemy już trzeci rok. Wyjazd ten był czasem wytężonej pracy, gdyż razem z grupą czeską  opracowywaliśmy repertuar na wspólny grudniowy koncert kolęd. Warsztaty prowadzili opiekunowie zespołów – pan Martin Liczka z ZUŠ w Trutnowie i pani  Agnieszka Banach  z MDK w Świdnicy.  Tematem przewodnim warsztatów była  interpretacja dawnych polskich i czeskich utworów kolędowych . Młodzież poznawała dawne utwory o tematyce Bożonarodzeniowej , doskonaląc  swoje umiejętności w grze na lutni, gitarze, harfie, fideli kolanowej oraz fletach prostych. Prowadzone też były warsztaty gry na bębnie obręczowym oraz  warsztaty wokalne pod kątem wykonawstwa muzyki dawnej – młodzież polska i czeska śpiewała dawne kolędy i  pastorałki.

Był to już czwarty wyjazd naszego zespołu muzyki dawnej do Czech. Choć  nie było dużo czasu na zwiedzanie  – pracowaliśmy zarówno w sobotę, jak i w niedzielę –  nasz wyjazd zakończyliśmy bardzo świątecznie. Drugi dzień naszego pobytu był pierwszą niedzielą Adwentu i z tej okazji , jak co roku , na Rynku w Trutnovie odbywało się jego uroczyste rozpoczęcie.  Wszędzie były świąteczne  dekoracje, można było zobaczyć wystawę szopek bożonarodzeniowych.  Późnym niedzielnym popołudniem otwarto świąteczne kramy, a gdy zapadł zmrok na scenie wystąpiły zespoły ze szkoły muzycznej ZUŠ, śpiewając pieśni bożonarodzeniowe  i uroczyście zapalono światła na ogromnej choince oraz zaprezentowano, licznie przybyłym mieszkańcom i gościom, piękny spektakl „Światło i dźwięk”.

Wyjazd ten to jak zwykle połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dziewczęta napracowały się bardzo, ale też  miło spędziły czas, poznały nowe zwroty w języku naszych sąsiadów,  nawiązały znajomości z czeskimi koleżankami i kolegami, uczestniczyły w barwnej imprezie „Zapalenie Choinki”. Efekty naszej pracy warsztatowej będzie można usłyszeć 22 grudnia 2016r. podczas Koncertu Kolęd „Gaudete, gaudete – radujmy się” – Zespół „Totus Musicus” i jego goście.  Już dziś wszystkich na ten koncert serdecznie zapraszamy!

opracowała: Agnieszka Banach

Loading