Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Dawnej w Trutnowie w dniach 02-03.12.2017r. – realizacja projektu „Świdnicki Gryf – Trutnowski Smok”

Udział zespołu muzyki dawnej „Totus Musicus”– opiekun: Agnieszka Banach i grupy teatralnej „Pauza” – opiekun: Joann Chojnowska

Już kolejne warsztaty za nami! W dniach 2-3 grudnia 2017r. młodzież z zespołu muzyki dawnej „Totus Musicus” oraz grupy teatralnej „Pauza”  wraz z opiekunami Agnieszką Banach i Joanną Chojnowską uczestniczyła w Trutnovie w 2-dniowych warsztatach muzyki dawnej i ruchu scenicznego.  Nasza 14 – osobowa grupa była tam na zaproszenie tamtejszych władz w ramach planowanych działań związanych z realizacją polsko-czeskiego mikroprojektu  „Świdnicki Gryf- Trutnowski  Smok”. Warsztaty odbywały sie w tamtejszej szkole muzycznej (Zakladni Umelecka Škola) z którą współpracujemy już trzeci rok oraz na scenie lokalnego teatru.  Wyjazd ten, jak co roku, był czasem wytężonej pracy, gdyż razem z grupą czeską  opracowywaliśmy repertuar na wspólny grudniowy koncert kolęd oraz scenariusz koncertu. Warsztaty prowadzili opiekunowie zespołów – pan Martin Liczka z ZUŠ w Trutnowie i pani  Agnieszka Banach  z MDK w Świdnicy, a z grupą teatralną pracowała pani Joanna Chojnowska (MDK Świdnica) i Pani Šárka Ziková (ZUŠ Trutnov). Tematem przewodnim warsztatów była  interpretacja dawnych polskich i czeskich utworów kolędowych . Młodzież poznawała dawne utwory o tematyce bożonarodzeniowej , doskonaląc  swoje umiejętności w grze na lutni, gitarze, harfie, fideli kolanowej oraz fletach prostych i bębnie ramowym.  Prowadzone też były zajęcia z ruchu scenicznego  oraz warsztaty wokalne i teatralne pod kątem wykonawstwa muzyki dawnej i czytania dawnych tekstów – młodzież polska i czeska śpiewała i czytała ze zrozumieniem dawne kolędy i  pastorałki.

Był to już czwarty wyjazd zespołu muzyki dawnej  „Totus Musicus” do Czech, tym razem wspólnie z grupą teatralną „Pauza”. Choć  nie było dużo czasu na zwiedzanie  – pracowaliśmy zarówno w sobotę, jak i w niedzielę –  nasz wyjazd zakończyliśmy bardzo świątecznie. Drugi dzień naszego pobytu był pierwszą niedzielą Adwentu i z tej okazji , jak co roku , na Rynku w Trutnovie odbywało się jego uroczyste rozpoczęcie.  Wszędzie były świąteczne  dekoracje, można było zobaczyć wystawę szopek bożonarodzeniowych.  Późnym niedzielnym popołudniem otwarto świąteczne kramy, na scenie w rynku lokalny teatr zaprezentował Jasełka, a gdy zapadł zmrok wystąpiły również zespoły wokalne,  śpiewając dawne i współczesne pieśni bożonarodzeniowe.   Czekając na główny punkt programu -uroczyste zapalenie świateł na ogromnej choince – zjedliśmy po ciepłym czeskim trdelniku. Jest to  tradycyjne, drożdżowe ciastko wykonane z walcowanego ciasta, owijanego wokół kija, a następnie grillowanego i posypanego cukrem wymieszanym z migdałami lub z cynamonem. Przepis podobno przybył do Skalicy, słowackiej miejscowości przy granicy z Czechami, pod koniec XVIII wieku. Pyszne!

Wyjazd ten to jak zwykle połączenie przyjemnego z pożytecznym. Nasi młodzi muzycy i aktorzy napracowali się bardzo, ale też  miło spędzili czas, odświeżyli znajomości z czeskimi koleżankami i kolegami, uczestniczyli w barwnej imprezie „Zapalenie Choinki”. Efekty naszej pracy warsztatowej będzie można usłyszeć w sali teatralnej ŚOK 16 grudnia 2017r. podczas Koncertu Kolęd „Anielskie granie i śpiewanie” – Zespół „Totus Musicus” i jego goście.  W koncercie będą też uczestniczyły zespoły muzyki dawnej z Czech (Trutnov) i Polski (Dobroszyce, Jelenia Góra). Wszystkich na ten koncert serdecznie zapraszamy!

opracowała: Agnieszka Banach