Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Dawnej w Trutnowie w dniach 01-02.12.2018r.  – realizacja projektu  „Świdnicki Gryf – Trutnowski Smok”

Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Dawnej w Trutnowie w dniach 01-02.12.2018r. 

– realizacja projektu  „Świdnicki Gryf – Trutnowski Smok”

Udział zespołu muzyki dawnej „Totus Musicus”– opiekun: Agnieszka Banach i grupy teatralnej „Cedeen” – opiekun: Joann Chojnowska

To już szósty raz, gdy odbyły się Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Dawnej, organizowane regularnie od 2014 roku w ramach  działań związanych z realizacją polsko-czeskiego mikroprojektu  „Świdnicki Gryf- Trutnowski  Smok”. W dniach 1-2 grudnia 2018r. młodzież z zespołu muzyki dawnej „Totus Musicus” oraz grupy teatralnej „Cedeen”  wraz z opiekunami Agnieszką Banach i Joanną Chojnowską uczestniczyła w Trutnovie w 2-dniowych warsztatach muzyki dawnej i ruchu scenicznego.  Nasza 11 – osobowa grupa była tam na zaproszenie tamtejszych władz i zespołu Asinus musicus ze Szkoły Muzycznej w Trutnovie. Warsztaty odbywały sie w tamtejszej szkole muzycznej (Zakladni Umelecka Škola) z którą współpracujemy już czwarty rok oraz na scenie lokalnego teatru.  Wyjazd ten, jak co roku, był czasem wytężonej pracy, gdyż razem z grupą czeską  opracowywaliśmy scenariusz koncertu oraz repertuar na wspólny grudniowy koncert kolęd. Warsztaty prowadzili opiekunowie zespołów – pan Martin Liczka z ZUŠ w Trutnowie i pani  Agnieszka Banach  z MDK w Świdnicy, a z grupą teatralną pracowała pani Joanna Chojnowska (MDK Świdnica) i Pani Kateřina Faltová (ZUŠ Trutnov). Tematem przewodnim warsztatów była  interpretacja dawnych polskich i czeskich utworów kolędowych  oraz kształcenie zachowań scenicznych i umiejętności pokonywania tremy.  Młodzież poznawała kolędy i dawne utwory o tematyce bożonarodzeniowej , doskonaląc  swoje umiejętności w grze na lutni, gitarze, harfie, fideli kolanowej, scheitholcie oraz fletach prostych i bębnie ramowym.  Prowadzone też były zajęcia z ruchu scenicznego  oraz warsztaty wokalne i teatralne pod kątem wykonawstwa muzyki dawnej i czytania dawnych tekstów – młodzież polska i czeska śpiewała i czytała ze zrozumieniem dawne kolędy i  pastorałki.

Był to już szósty wyjazd zespołu muzyki dawnej  „Totus Musicus” do Czech, a trzeci wspólny z grupą teatralną „Cedeen”. Mimo, że pracowaliśmy bardzo intensywnie, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę –  znaleźliśmy też czas na odwiedzenie Galerii Miasta Trutnova i  obejrzenie niesamowitej wystawy „Imaginarium” autorstwa braci Forman, synów słynnego reżysera filmowego Miloša Formana. Przekraczając progi galerii nagle przenieśliśmy sie do kilkukondygnacyjnego bajkowego teatru lalek i domu pełnego twórczych przedmiotów i zabawek. Wszystkiego można było dotknąć, wprowadzić w ruch, otworzyć  – zaczarowany świat, w którym byliśmy gośćmi, a nie tylko zwiedzającymi.

Nasz wyjazd zakończyliśmy jak zwykle bardzo świątecznie. Drugi dzień naszego pobytu był pierwszą niedzielą Adwentu i z tej okazji , jak co roku , na Rynku w Trutnovie odbywało się jego uroczyste rozpoczęcie.  Wszędzie były świąteczne  dekoracje, można było zobaczyć wystawę szopek bożonarodzeniowych.  Późnym niedzielnym popołudniem otwarto świąteczne kramy, a gdy zapadł zmrok na scenie w rynku wystąpiły  dziecięce i młodzieżowe zespoły wokalne,  śpiewając dawne i współczesne pieśni bożonarodzeniowe.   Czekając na główny punkt programu – uroczyste zapalenie świateł na ogromnej choince – obejrzeliśmy lokalne rękodzieło, prezentowane na licznych straganach.  Piękne aniołki, choinki, dzwoneczki, kreciki i coś dla podniebienia – pięknie zdobione pierniki. Nikt nie wracał do Świdnicy z pustymi rękoma – upominki zostały zakupione!

Wyjazd ten to jak zwykle połączenie przyjemnego z pożytecznym. Nasi młodzi muzycy i aktorzy napracowali się bardzo, ale też  miło spędzili czas, odświeżyli znajomości z czeskimi koleżankami i kolegami, uczestniczyli w barwnej imprezie „Zapalenie Choinki”. Efekty naszej pracy warsztatowej będzie można usłyszeć w sali teatralnej ŚOK 14 grudnia 2018r. podczas Koncertu Kolęd „Wesołą nowinę wszyscy śpiewajmy” – Zespół „Totus Musicus” i jego goście.  W koncercie będą też uczestniczyły zespoły muzyki dawnej z Czech (Trutnov) i Polski (Dobroszyce, Wrocław, Jelenia Góra).                 Wszystkich na ten koncert serdecznie zapraszamy!

 

oprac.  Agnieszka Banach

[themify_icon icon=”fa-link” ] Galeria zdjęć na Flickerze

 

 

Loading