Skip to content

Memoriał Michała Sośnickiego

photo

W połowie lat dziewięćdziesiątych z inicjatywy Mirosława Sośnickiego w okresie wakacyjnym odbywały się w Świdnicy międzynarodowe festiwale szachowe. Po tragicznej śmierci Michała Sośnickiego, syna pana Mirosława, festiwale przybrały jego imię. W 2006 roku prawo organizacji turnieju przejęła Gmina Żarów. I tak X Międzynarodowy Festiwal Szachowy Pamięci Michała Sośnickiego odbył się w dniach 30 czerwca – 2 lipca 2006 roku. Niestety był to ostatni turniej z serii. Pamięć o Michale jest wciąż żywa wśród świdnickich szachistów, dlatego Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy wraz z Klubem Szachowym GAMBIT MDK Świdnica wystąpili do burmistrza Żarowa o przekazanie prawa do organizacji turnieju i otrzymali zgodę. Plany organizacji turnieju w czerwcu 2020 pokrzyżowała epidemia i dopiero w 2022 roku zostały zrealizowane.

Słowo festiwal pochodzi od łacińskiego festivus, co znaczy radosny, wesoły, świąteczny i oznacza szereg imprez jednego typu. Nie rezygnując z rozbudowanej formuły, zmieniliśmy nazwę turnieju na Memoriał, gdyż jest ona, w naszym mniemaniu, właściwsza.

W ramach tegorocznego Memoriału odbyło się sześć turniejów:

Gr. A – 24.06 – turniej szachów szybkich dla juniorów starszych i seniorów
Gr. B – 24.06 – turniej szachów szybkich dla juniorów w wieku 10-13 lat
Gr. C – 24.06 – turniej szachów szybkich dla juniorów do 9 lat (z możliwością zdobycia V i IV kategorii szachowej)
Gr. D – 25.06 – turniej szachów błyskawicznych dla wszystkich chętnych
Gr. E – 26-28.06 – turniej szachów klasycznych
Gr. F – 26.06 – turniej szachów szybkich dla juniorów bez kategorii

W sobotnim turnieju Grupy A z kompletem punktów zwyciężył mistrz międzynarodowy Dominik Orzech (WKS Kopernik). Drugi wśród seniorów był Damian Masalski, a trzeci Radosław Szandurski (UKS Giecek Radków). Najlepszą juniorką okazała się Roksana Zapolska, a najlepszym juniorem Oskar Perek (obydwoje KSz GAMBIT MDK Świdnica). Oskar zajął jednocześnie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej całego turnieju. Wśród juniorów drugi był Remigiusz Olejarczyk (KSz Miedź Legnica), a trzeci Paweł Handwerkier.

W Grupie B w klasyfikacji generalnej zwyciężyła Aleksandra Przychocka, która w klasyfikacji dziewcząt do 13 lat wyprzedziła Julię Klimę (obydwie KSz GAMBIT MDK Świdnica). Wśród chłopców do 13 lat pierwszy był Franciszek Bucki, a wśród chłopców do 11 lat Kornel Waligóra, który wyprzedził Kacpra Synowskiego i Łukasza Wiśniewskiego (wszyscy trzej reprezentują KSz GAMBIT MDK Świdnica). Wśród dziewcząt do 11 lat pierwsze miejsce zajęła Barbara Cnota (GLKS Goniec Żarów), a drugie Natalia Karaś (KSz GAMBIT MDK Świdnica).

W Grupie C z kompletem punktów zwyciężył Franciszek Wojewoda (UKS AKTYWNI 44 Łódź). Drugi wśród chłopców do 9 lat był Kamil Walczak (KSz GAMBIT MDK Świdnica), a trzeci Jan Grochowina (GLKS Goniec Żarów). Wśród dziewcząt do 9 lat zwyciężyła Magdalena Białkowska przed Antoniną Hetman (KSz MIKAMA Świdnica) i Mają Mazur (KSz GAMBIT MDK Świdnica). Wśród dziewcząt do 7 lat pierwsze miejsce zajęła Kaja Michalska (GLKS Goniec Żarów), która wyprzedziła Elizę Rejkowicz (KSz MIKAMA Świdnica) i Natalię Karmowską. Wśród chłopców do 7 lat wygrał Filip Krzysztof przed Kacprem Drabikiem i Mateuszem Biernatem (wszyscy trzej reprezentują KSz GAMBIT MDK Świdnica).

W niedzielę 25 czerwca rozegrany został turniej szachów błyskawicznych. W klasyfikacji generalnej wygrał Wojciech Kowalczuk (KSz GAMBIT MDK Świdnica). Drugi był Jarosław Adamski (KSz MIKAMA Świdnica), a trzeci Paweł Handwerkier, który jednocześnie wygrał klasyfikację juniorów starszych. Najlepszą wśród juniorów młodszych okazała się Julia Klima (KSz GAMBIT MDK Świdnica).

Od poniedziałku do środy szachiści rywalizowali w turnieju szachów klasycznych. Turniej wygrał Paweł Handwerkier. Drugie miejsce zajęła Roksana Zapolska (KSz GAMBIT MDK Świdnica), a trzecie Mirosław Cygan (GLKS Goniec Żarów). W turnieju II kategorię kobiecą zdobyła Emilia Ćwirko, a trzecią Hanna Jagodzińska (obydwie KSz GAMBIT MDK Świdnica). Wśród mężczyzn III kategorię zdobyli Paweł Walczak (KSz GAMBIT MDK Świdnica) oraz Wojciech Domagała.