Marta Lurka laureatem VII Dolnośląskiego Konkursu Pieśni Artystycznej we  Wrocławiu!

Piątek 30 listopada 2018r. był szczęśliwym dniem dla Marty Lurki z pracowni muzycznej pani Agnieszka Banach – dz. II MDK. Tego dnia w Sali Teatralnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu odbył się VII Dolnośląski Konkurs Pieśni Artystycznej dla solistów-amatorów,  w którym Marta brała udział po raz pierwszy.  I od razu taki sukces –  zdobyła II miejsce w swojej kategorii wiekowej!

Organizatorem Konkursu była Katedra Edukacji Muzycznej Wydziału Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (AMKL) przy współudziale Urzędu Miejskiego we Wrocławiu i Dolnośląskiego Towarzystwa Muzycznego we Wrocławiu. Jednoetapowy Konkurs obejmował wykonanie jednej pieśni solowej (nie piosenki) polskiego kompozytora XIX lub XX wieku np.: Stanisława Moniuszki, Fryderyka  Chopina, Witolda Lutosławskiego  czy Zygmunta  Noskowskiego, itp. oraz, dla uczczenia 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości,  jednej pieśni patriotycznej. Konkurs przeznaczony był dla solistów-amatorów  dolnośląskich placówek oświatowych, także szkół muzycznych, ale nie klas wokalnych.

Marta zaśpiewała pieśń „Pióreczko” Witolda Lutosławskiego, a patriotycznie zaprezentowała się w pieśni legionowej „Pierwsza Kadrowa”. W konkursie brało udział prawie 30-stu wykonawców, a w kategorii I (6-9 lat), w której występowała,  konkurencja była największa. Jednak Marta pokonała nawet starsze od siebie młode śpiewaczki! Repertuar, który musiała przygotować nie należy do łatwych, to klasyka polskiej pieśni artystycznej. Udział w tym konkursie to też ciekawe doświadczenie – różni się on bardzo od powszechnie organizowanych typowych konkursów wokalnych, bardziej uwrażliwia na muzykę i wszystkie jej elementy takie jak agogika, dynamika, harmonia, artykulacja itp. To pierwsze, bardzo udane spotkanie z tym konkursem pewnie nie będzie dla Marty ostatnim. Dlatego gratulujemy jej wygranej i życzymy dalszych sukcesów, na tym i innych konkursach!

Serdeczne podziękowania należą się też mamie Marty, Pani Joannie Lurce, za towarzyszenie nam podczas wyjazdu i pomoc w przygotowaniach do konkursu.  Dziękujemy za zaangażowanie i poświęcenie swojego czasu!

 

oprac. Agnieszka Banach

Loading