Majowe święto biało-czerwonej- co wiemy o Dniu Flagi?

Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski- w pierwszych trzech dniach obchodzone są trzy ważne święta: Państwowe Święto Pracy /1 maja/, Państwowe Święto Flagi /2 maja/ i Narodowe Święto Konstytucji 3-Maja. Przedstawię Wam trochę ciekawych informacji dotyczących Dnia Flagi. Czy wiecie skąd się wzięło? Jakie są historyczne uzasadnienia tego święta? Posłuchajcie…

Dzień Flagi- to polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku, obchodzone między świętami 1 maja i 3 maja. Zostało wprowadzone, aby propagować wiedzę o polskiej tozsamości oraz symbolach narodowych.

Dlaczego obchodzimy go 2 maja? Otóż data Święta Flagi nie jest przypadkowa i ma swoje uzasadnienie historyczne. Jedno z nich to fakt, że 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie, zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec. Polscy żołnierze przyczynili się do zakończenia II wojny światowej oraz działań zbrojnych w Europie. Co więcej, w czasach PRL-u 2 maja, a więc po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz zdejmowania biało-czerwonych flag, tak aby nie były widoczne podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Jak widzicie, nie były to łatwe chwile dla biało-czerwonej…

W związku z tym przygotowujemy „majowe recytowanie” upamiętniajace to patriotyczne wydarzenie. Celem ich jest przypomnienie historii majowych świąt. Aktorzy maja okazję w doskonały sposób połaczyć walory edukacyjne i patriotyczne. Dzięki uczestnictwu w recytacjach będziemy mogli przeżywać i wspomninać nadchodzące święta, szczególnie 2 maja Dzień Flagi.

Zapraszam do wspólnych recytacji, nagrania mozna przesłać sms, whatsap lub e-maila

 

W związku z tym przygotowujemy „majowe recytowanie” upamiętniające

Loading