KWIETNA NIEDZIELA

3.04.2020 r.

Niedziela Palmowa inaczej Kwietna.

W polskiej tradycji w tę niedzielę święci się palmy. Symbolizują one gałązki, którymi ścielono drogę Chrystusowi przy wjeździe do Jerozolimy. Powinny się w niej znaleźć gałązki wierzby, suszone kwiaty, bukszpan. Palma wielkanocna ma być kolorowa jak wiosna,ma też dawać nadzieję, bo nadzieja rodzi się wiosną. Do dziś w wielu regionach Polski tworzy się palmy kilkumetrowej wysokości. Konkurs na najwyższą odbywa się w Lipnicy Murowanej. Najpiękniejsze są palmy kurpiowskie, góralskie, czy wileńskie z suszonych kwiatów i kłosów zboża.

Polskie palmy wierzbowe widziało się tego dnia wszędzie. Palmę należało mieć podczas nabożeństwa, ustrojoną i kolorową. Dawniej wierzono, że jak domownicy mają poświęconą palmę, to nic złego im się nie stanie. Połykano bagniątka czyli bazie z poświęconej palmy, wierząc, że przyniesie to pożytek ciału w postaci dobrego zdrowia( zwłaszcza zapewni zdrowie gardłu). Matki delikatnie uderzały palmami swoje dzieci, by rosły silne i zdrowe.

Spróbujcie własnoręcznie wykonać palmę wielkanocną z wykorzystaniem kwiatów z bibuły. Jeśli nie macie bibuły poszukajcie innych materiałów.( wstążki, papier…)

Albo po prostu narysujcie kredkami i pisakami palmę wielkanocną (i pamiętajcie o tym, aby umieścić na rysunku bagniątka czyli bazie, żeby nie bolało was gardło)

Kolorowego tworzenia! Dużo zdrowia! Życzę spokojnego twórczego weekendu!

Pozdrawiam Joanna Waksmundzka

Loading