Kwiaty w wazonie

2.04.2020 r.

KWIATY W WAZONIE

Dzisiaj temat wszystkim znany, często przedstawiany przez artystów – martwa natura. Popularne obrazy, na których prezentowane są kwiaty w wazonie to na pewno „Słoneczniki” Vincenta van Gogha, „Goździki i klematisy” Maneta,czy „Błękitny wazon” Paula Cezanne’a. Piękne były kompozycje kwiatowe Jana Brueghel’a zwanego „Aksamitnym”, które do dzisiejszego dnia zachwycają botanicznymi szczegółami. Dzisiaj chciałam wam pokazać prace polskich malarzy takich jak Jan Cybis ,Hanna Rudzka-Cybisowa, Władysław Ślewiński.

Zadanie na wykonania: Namalujcie naczynie, w którym stoją kwiaty. Przy tworzeniu obrazu możecie skoncentrować się na kształcie wazonu, pokazać modelunek światłocieniowy czy piękno roślin. Swoją kompozycję przedstawcie w barwach ciepłych, w barwach zimnych lub kontrastowych ( kontrast: żółty+fioletowy,niebieski+pomarańczowy,czerwony+zielony) . Poszukajcie w domu naczynia o ciekawym kształcie, a kwiaty „wyczarujcie” z wyobraźni.

Ja mam w domu żółty dzbanek z kolorowego szkła ze sztucznymi (niestety) kwiatami w kolorze cytrynowym, więc moja kompozycja byłaby w barwach ciepłych. „Błękitny wazon” Cezanne’a jest skąpany w błękicie,a kontury podkreślone są na niebiesko, jest namalowany w barwach zimnych. A wy, jaki macie pomysł? Może kontrast barw. Czekam na wasze prace. ( możecie przesłać zdjęcia prac na adres : awax1@poczta.onet.pl) Pozdrawiam, miłego dnia. Joanna Waksmundzka

Loading