A ŹRÓDŁO WCIĄŻ BIJE

8 maja w ramach obchodów Dna Zwycięstwa odbył się koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego ”A źródło wciąż bije”. Występ przygotowany został przez Studio Piosenki pod kierunkiem Mirosława Jabłońskiego i oparty w całości o utwory  Kaczmarskiego , nazywanego bardem Solidarności.

Działalność artystyczną Kaczmarski rozpoczął w połowie lat 70. Zadebiutował na Warszawskim Jarmarku Piosenki w 1976 roku, a rok później na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie zdobył nagrodę za utwór „Obława”. Związany był z kabaretem „Pod Egidą” Jana Pietrzaka.W 1979 roku wraz z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim przygotował program poetycki „Mury”. Następnym wspólnym programem był „Raj”. W 1981 roku Jacek Kaczmarski zdobył nagrodę dziennikarzy na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za „Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego”, a następnie (w sierpniu) drugą nagrodę na Festiwalu Piosenki Prawdziwej w Gdańsku. Kolejne programy to „Muzeum” – poetyckie interpretacje polskiego malarstwa nawiązujące do ostatnich dwustu lat polskiej historii – oraz „Krzyk” z tytułowym utworem napisanym do obrazu Edwarda Muncha. Utwór „Mury” stał się, wbrew pierwotnemu znaczeniu, hymnem rodzącej się „Solidarności” i antykomunistycznej opozycji.

Na koncercie Usłyszeliśmy następujące utwory: Modlitwa o wschodzie słońca, Bajka, Starzy ludzie w autobusie, Ballada wrześniowa, Ballada o bieli, Mimochodem, Zbroja, Niech, Teodycja, Encore, jeszcze raz, Przedszkole, Opowieść pewnego emigranta, Mury, Autoportret Witkacego, Źródło. Wystąpili uczestnicy pracowni muzycznej Mirosława Jabłońskiego z koła gitar klasycznych: Weronika Waśniowska, Daniel Kłos, Studio Piosenki Juniors: Maja Kielar, Lena Kozioł, Marta Moląg oraz soliści ze Studia Piosenki: Martyna Korkiewicz, Paulina Dobroń, Natalia Walusiak, Aleksandra Herbut, Agata Wiśniewska, Natalia Błoch, Angelika Ślęzak, Sandra Olczak, Małgorzata Dworecka. Koncert poprowadzili uczestnicy pracowni teatralnej Joanny Chojnowskej: Dagmara Brendowska i Franciszek Tabor.   Nad całością od strony technicznej czuwali: Leszek Matus i Adam Broźbar. Wykorzystano projekcję filmową w celu przybliżenia młodszej publiczności sensu wyśpiewanych utworów. Całość stanowiła bardzo dobra lekcję zarówno historii jak i patriotyzmu.

A ty – to, co wyrośnie – zbieraj.
A ty czcij – co żyje radośnie,
A ty szanuj to, co umiera.
I pamiętaj – że dana ci pamięć,
Nie kłam sobie – a nikt ci nie skłamie”.

[themify_icon icon=”fa-link” ] Galeria zdjęć na Flickerze