Kapelusz pełen marzeń…

12.05.2020 r.

Kapelusz pełen marzeń…

Nałożę na głowę
kapelusz uroczy
pełen dobrych myśli
potem zamknę oczy…”

Dzisiaj dzień zajęć dla najmłodszych. Wtorkowe, bajkowe spotkanie z ciekawymi przedmiotami. Rozmawialiśmy już wcześniej o ubiorach, o sukni z czasów renesansu, o parasolce, rękawiczce i pantofelkach. Dzisiaj zaczarowany kapelusz pełen marzeń i „ Bajka z kapeluszem” (wybrane zwrotki):

OPOWIEDZIEĆ WAM DZIŚ MUSZĘ,
WPROST ENERGIA MNIE ROZPIERA
SKĄD SIĘ WZIĘŁY KAPELUSZE,
KTO I KIEDY JE UBIERA.

MIAŁA DAMA GO NA GŁOWIE,
CZĘSTO SPORYCH BYŁ ROZMIARÓW
I DODAWAŁ – SZCZERZE POWIEM
ELEGANCJI JEJ I CZARU.

CZY MELONIK, CZY SŁOMKOWY
CZY OKRĄGŁY, CZY PODŁUŻNY
ZDOBI CZĘSTO NASZE GŁOWY
W SYTUACJACH BARDZO RÓŻNYCH.

Z OPOWIASTKI TEJ WYNIKA:
WARTO CHODZIĆ W TYM NAKRYCIU
MIANO MIEĆ KAPELUSZNIKA
TO POMAGA CZASEM W ŻYCIU.

Rene Magritte artysta malarz, którego twórczość wczoraj poznaliśmy, nosił melonik. Są jeszcze inne rodzaje kapeluszy i nakryć głowy, np.: cylinder, góralski, słomkowy, beret. Kapelusz był kiedyś obowiązkowym elementem stroju. W różnych kulturach nakrycie głowy lub jej odkrycie ma określone znaczenie. Kapelusze i czapki są oznaką szacunku, a także wskazują na status społeczny danej osoby lub jej zawód. W dawnych czasach damy nosiły piękne kapelusze, które zamawiały u modystki. Była to kobieta zawodowo zajmująca się wyrobem damskich kapeluszy. Ręcznie tworzyła też do nich ozdoby, woalki, wianuszki. Dzisiaj podczas Dnia Dam na wyścigach konnych w Ascot w Anglii kobiety tradycyjnie zakładają najbardziej wyszukane kapelusze. W Polsce aktorką, która słynęła z noszenia pięknych kapeluszy była Hanka Bielicka.

Zadanie plastyczne na dzisiaj to projekt kapelusza, może być elegancki, fantazyjny,ekstrawagancki, lub prosty, skromny z bukiecikiem kwiatów. Ja lubię berety, więc to nakrycie głowy mile widziane, a może czapka niewidka? Zapraszam do tworzenia rewii kapeluszy. Joanna Waksmundzka ( j.waksmundzka@mdk.swidnica.pl)

PS. Galeria malarstwa, portrety dziewczynek i kobiet w kapeluszach (np. obrazy Rembrandta, van Gogha, Vermeera, Klimta czy Makowskiego). Polecam!

Loading