jak wykonać kokardy narodowe

Zbliża się majówka, a z nią ważne dla nas Polaków święta. Celebrować w tradycyjny sposób nie będzie nam dane, ale odrobina wysiłku dla wykazania naszego przywiązania do barw narodowych – wskazana!

W pracowni Młodzieżowego Dom Kultury od wielu lat powstawały rozety/kokardy narodowe dla wielu mieszkańców uczestniczących w obchodach uroczystości miejskich.

Przez kolejne dni zaprezentuję trzy wersje jak samemu zrobić kokardę narodową zgodnie z obowiązującym schematem.

Pierwszy zamieszczam poniżej z kolorowego, cienkiego papieru.

  1. Wytnijcie paski z całej długości papieru formatu A4.
  2. Złóżcie paski na pół pięciokrotnie, wtedy uzyskacie 31 zagięć papieru ułatwiające zrobienie harmonijki.
  3. Naklejcie końce harmonijki białej na czerwoną, a następnie połączcie oba końce ze sobą.
  4. Gdy już klej wyschnie spróbujcie delikatnie uformować rozetę.
  5. Z lewej strony przyklejcie tekturkę z agrafką albo tekturkę z taśmą dwustronnie klejącą. Zwróćcie uwagę, które ramie agrafki przyklejamy taśmą.
  6. Sposób na przymocowanie agrafki klejem na ciepło podaję na ostatnich zdjęciach.

Przesyłajcie zdjęcia wykonanych kokard narodowych.

Ważne informacje:

Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792r. Po raz pierwszy polskie barwy zostały skodyfikowane uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831r., gdzie wspomniano również o narodowych kokardach nawiązujących do barw Królestwa Polskiego oraz Litwy. 

Kokarda jest kolistą rozetką. Złożoną z dwóch kolorowych wstążek. Wcześniej stosowano również kształt owalny. Według zaleceń średnica kokardy narodowej powinna wynosić od 4 do 6 cm i powinna składać się z dwóch okręgów białego centralnego oraz okalającego go czerwonego. Zgodnie z heraldycznym znaczeniem barw kokarda odwzorowuje godło Królestwa Polskiego: białego orła na czerwonym polu.

 Kolejność barw może zostać odwrócona tylko, jeśli jest ona podkładką pod Orła!

 Kokarda narodowa bywa błędnie nazywana „kotylionem”. Tej nazwy używają na zawodach hippicznych, zabawach tanecznych i  w  odniesieniu do kokard narodowych w Stanach Zjednoczonych.

 

   

                      

Loading