Jak postrzegała rzeczywistość Awangarda XX wieku?- Surrealizm

Rozdział o historycznych awangardach XX w. zamyka surrealizm. Dlatego zapraszam do Hiszpanii, do Muzeum Salvadora Dali

https://www.salvador-dali.org/en/museums/dali-theatre-museum-in-figueres/visita-virtual/

 Zadanie:

Ruch ten narodził się w Paryżu i wyrósł z myśli dadaistycznej. Zachęcał do wyrażania wszystkiego co pojawia się w snach, pragnieniach, wizjach i przypadkowych wydarzeniach. Z tego kierunku wywodzi się zabawa, w której tworzy się kompozycje, gdzie każdą część tworzy inne artysta. Nieraz bawiliśmy się tak na zajęciach. Zróbcie teraz to w domu, zacznijcie rysować dowolną rzecz, po czym przekażcie kartkę innej osobie z rodziny, aby również coś malowała, niezależnie od waszej tematyki i pomysłu. Tak powstanie wspólny, rodzinny obraz, niekoniecznie logicznie połączony.

Surrealiści wprowadzili frotaż, tak jak dadaiści fotomontaż. Możesz go zastosować. Polega on na tym, że rysując pastelami, przykładasz kartkę do różnych powierzchni. Powstają wtedy przypadkowe gęstwiny splątanych znaków, poprzez odbijanie faktury przedmiotów na kartce.

Stosowali niekiedy również gradaż, polegający na zdrapywaniu, najczęściej grzebieniem farby z kartki, która również leżała na niegładkiej powierzchni.

 

Nielogiczny i absurdalny  obraz stworzony przez surrealistów przypominał “świat na opak”, rządzony przez podświadomość i pragnienia. Świat w którym odrzucono racjonalne zasady i granice zakazów. Artyści intelektualiści badali takie dziedziny, jak na przykład podświadomość. Uruchomili czysty automatyzm psychiczny. Polega on na wyrażaniu myśli wolnych od wszelkiej kontroli umysłu, poza wszelkimi względami estetycznymi. Obrazy przedstawiały rzeczywistość składającą się z form skojarzeniowych. Można by powiedzieć, że malarstwo surrealistyczne pochodziło z ludzkiego wnętrza, otworzyło się na wolne skojarzenia wyobraźni oraz niezrozumiałe dziwactwa. Nie było tam żadnych reguł artystycznych. Od artystów domagano się bezpośredniej i natychmiastowej ekspresji własnego ja. Salvador Dali, przedstawiciel kierunku był bardziej jeszcze od innych prowokujący, irytujący, kpiarski i subtelny. Doprowadziło to do wykluczenia go z grupy surrealistów.

Na zakończenie proponuję podsumowanie –przegląd kierunków, w krótkim filmie

 

https://www.youtube.com/watch?v=Y_V4wkPxCr0

 

Loading