III ZLOT MARTYROLOGII

Osówka 2015 patriotycznie i turystycznie!

„Uczczenie ofiar hitlerowskiego nazizmu i pamięć o martyrologii narodów”to cel , który przyświecał uczestnikom III Zlotu Szlakiem Martyrologii „Osówka” 2015.

Dzieci i młodzież ze Świdnicy, które godnie reprezentowały tegoroczny zlot to : Koło Turystyczne „ToTuToTam” z Młodzieżowego Domu Kultury i Grupa Turystyczna ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy uczestniczyło w rajdzie, który dostarczył im wielu atrakcji turystycznych i patriotycznych.

Rajd, który odbył się w sobotę, 9 maja rozpoczął się od zwiedzania pałacu w Jedlince, gdzie przewodnik zapoznał grupę z tajemniczą przeszłością tego obiektu i oprowadził po dworskich zabudowaniach, którego ściany doskonale pamiętają czasy wojen śląskich, rewolucji przemysłowej, sekrety bogatych fabrykantów, intrygi i pojedynki dworskie, ukryte skrzynie pełne skarbów oraz niewyjaśnione tajemnice II wojny światowej.

Trasa marszu wiodła od Jedlinki, następnie przejściem pieszym szlakiem czarnym „martyrologii” uczestnicy dotarli do kompleksu Osówka.

Zlot uroczyście zakończono na mecie wszystkich tras znajdującej się na terenie Kompleksu „Osówka” w Głuszycy przy smacznej grochówce.

Wszyscy uczestnicy otrzymali zlotowy znaczek – przypinkę, dyplom ukończenia i gadżety zlotowe, których fundatorami byli organizatorzy zlotu. Z kolei Gospodarz Zlotu: Zdzisław Łazanowski – Prezes Podziemnego Miasta Głuszyca – Kompleks „Osówka” w Głuszycy poprowadził wszystkich uczestników Marszem Milczenia po podziemiach tego kompleksu.

Organizatorami było: Centrum Kultury MBP Głuszyca, Oddział PTTK Świdnica, Podziemne Miasto Osówka i Klub turystyczny Zdobywcy z Głuszycy Górnej.

(S. Łabuda)

Loading